Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 177

“9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 177 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 177

Marmaray gibi İstanbul Boğazı’nın altından geçen Avrasya Tüneli, Asya ve Avrupa’yı iki katlı kara yolu ile birbirine bağlamaktadır. Toplam uzunluğu 14,6 km olan tünelin 5,6 km’lik kısmı deniz tabanının altından geçmektedir. Türkiye’de ve uluslararası anlamda ulaşım kolaylığı sağlayarak hizmet veren diğer bir hat da Osmangazi Köprüsü’dür (Görsel 4.3). Uzunluğu 2652 m olan ve İzmit Körfezi üzerine inşa edilen bu köprü, insanlara daha kısa ve güvenli bir ulaşım imkânı sağlamaktadır.

Türkiye’de ayrıca yeryüzü şekillerinin bazı yerlerde ulaşımı zorlaştırmasına rağmen geliştirilen çeşitli projelerle bu zorluklar birer birer aşılmaktadır. Örneğin yeryüzü şekillerinin ulaşımı güçleştirici etkisinin ortadan kaldırılabilmesi amacıyla Karadeniz kıyı kuşağına köprü ve tüneller ya da denize dolgu alanları yapılarak Karadeniz Sahil Yolu inşa edilmiştir. Bir diğer önemli yapı olan Ordu-Giresun Havalimanı ise benzer şekilde Karadeniz kıyı kuşağında denizin belli bir bölümünün doldurulmasıyla hizmete sunulan ilk havalimanı olma özelliğini taşımaktadır (Görsel 4.4).

İnsanlar; gezmek, eğlenmek, dinlenmek ya da tatil yapmak için turizm faaliyetlerine katılır. Sıcaklıkların uygun olduğu deniz kıyılarında yaz turizmi, düşük olduğu dağlık alanlarda kış turizmi yapılmaktadır. Örneğin Basra Körfezi kıyısında bulunan Birleşik Arap Emirliği’ne ait Palmiye Adası, önemli yaz turizm merkezlerindendir. Bu ada, denizin belli bir bölümünün kum ve taşlarla doldurulmasıyla oluşturulmuş dünyanın en büyük yapay adalarından biridir.

Turistik değeri olan mağaralar, yer altından çıkan sıcak su kaynakları, ormanlar, akarsular gibi alanlar da turizm faaliyetleri açısından önem taşımaktadır. Ayrıca nüfusun yoğun olduğu şehirlerde yaşayan insanlar, uygun yerlere yapılan sosyal alanlar sayesinde kısa süreli etkinliklere katılmaktadır. Marmara’nın kıyı kuşağında denizin belli bir kısmının doldurulmasıyla yapılan, içerisinde çok sayıda sosyal alanın yer aldığı ve dünyanın en büyük şehir parklarından biri olan Maltepe Sahil Parkı, bu duruma örnek verilebilir (Görsel 4.5).

Sonuç olarak insan, ihtiyaçlarını her türlü imkânlarla donatılmış doğal çevreden karşılamaktadır. Son yüzyılda nüfusun hızla artması ihtiyaçları da artırmıştır. Bu da insanın çevreye daha fazla müdahale etmesine neden olmuştur.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 177 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!