Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 165

“9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 165 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 165

İnsanların doğadaki unsurlarla veya birbirleriyle etkileşimi sonucu meydana gelen bölgelerdir. Bu bölgeler; yerleşim durumu, nüfus ve kültürel özelliklerin yanı sıra ham madde, sanayi ve hizmet üretimlerine bağlı şekilde oluşturulabilir.

Yerleşme bölgeleri

Yerleşmeyi etkileyen faktörlerden hareketle yeryüzünde yaşam alanı olarak kurulmuş bölgeleri kapsar. Coğrafi dağılış açısından bakıldığında dünyada Güneydoğu Asya kıyıları, Türkiye’de ise Çatalca-Kocaeli yarımadaları yoğun yerleşme bölgelerine örnek verilebilir (Görsel 3.1).

Nüfus bölgeleri

Nüfusun miktarı ve dağılışı ile nüfusa ait çeşitli özellikler dikkate alınarak oluşan beşerî bölgeleri kapsar. Bu bölgelere dünyadan Güneydoğu Asya ve Batı Avrupa; Türkiye’den ise İstanbul, Batı Anadolu ve Çukurova örnek verilebilir.

Kültürel bölgeler

Dil, din, ırk ve kültür özelliklerine göre oluşan bölgeleri kapsar. Büyük kültür bölgeleri olan İslam Kültür Bölgesi, Avrupa Kültür Bölgesi, Latin Amerika Kültür Bölgesi ve Türk Kültür Bölgesi bu bölgelere örnek verilebilir (Harita 3.6).

Ham madde bölgeleri

Ham madde üretiminden hareketle ekonomik faaliyetlere göre oluşan bölgelerdir. Bu açıdan bakıldığında tarım bölgeleri, tarımsal faaliyet türleri ve yetiştirilen tarım ürünlerine göre belirlenir. Hayvancılığın yoğun olarak yapıldığı alanlar hayvancılık bölgesi, ormanların yoğun olduğu alanlar orman bölgesi, av hayvanlarının bulunduğu alanlar avlanma bölgesi, maden yataklarının bulunduğu alanlar da madencilik bölgesi olarak adlandırılır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 165 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!