Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 16

“9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 16 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 16

Doğal çevredeki mevcut kaynaklar, ekonomik faaliyetler üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Örneğin tarım ürünlerinin çok yetiştiği bölgelerde gıda fabrikaları (Görsel 1.1), ormanlık bölgelere yakın yerlerde orman ürünlerine dayalı sanayi tesisleri (Görsel 1.2), killi toprakların yoğun olduğu bölgelerde ise seramik, tuğla ve kiremit üretim tesisleri yaygın olarak görülebilir. Bunların yanı sıra ulaşım ve teknolojideki gelişmeler sayesinde ham maddeden uzak yerlerde de ilgili ham maddeye dayalı tesisler kurulabilmektedir.

Bazı tarım ürünlerinin yetiştirilmesinde iklim tipi ve yeryüzü şekilleri gibi doğal çevre koşulları belirleyicidir. Çay, fındık, kauçuk, Hindistan cevizi, turunçgiller ve zeytin gibi ürünlerin belirli iklim ve toprak özelliklerinde yetiştirilmeleri bu duruma örnek verilebilir. Doğal çevre koşulları turizm faaliyetlerini de etkilemiştir. Güneşli gün sayısının fazlalığı, deniz kenarlarında yaz turizminin; yeryüzü şekillerinin yüksek ve engebeli oluşu ile kışların uzun sürmesi de kış turizminin gelişmesini sağlamıştır (Görsel 1.3).

İnsan yeryüzündeki kaynaklardan en çok yararlanan varlıktır. Faaliyetlerini etkileyen doğal çevre koşullarına mağlup olmamış; varlığını sürdürme konusunda kendisinde var olan ilim, kabiliyet, mücadele gibi özellikleri kullanmasını bilmiştir. Böylece yaşadığı çevrede zorlukların üstesinden gelmeyi, dağ ve denizleri aşmayı, ufkunu genişletmeyi öğrenmiştir. Örneğin sıcak iklimlerde yetiştirilebilen tarım ürünleri (muz, pirinç vb.), teknoloji sayesinde bazı özel koşulların oluşturulduğu soğuk yerlerde (İzlanda, Kanada vb.) yetiştirilebilmektedir. Benzer şekilde su ihtiyacı fazla olan mısır ve pamuk gibi ürünler de boru hatlarıyla taşınan suyun tarımda kullanımı sayesinde kurak iklim şartlarına sahip alanlarda yetiştirilebilmektedir (Görsel 1.4).

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 16 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!