Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 15

“9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 15 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 15

Hazırlık Çalışmaları

1. “Coğrafya, yeryüzünün kullanma kılavuzudur” sözünden ne anlıyorsunuz?

  • Cevap: “Coğrafya, yeryüzünün kullanma kılavuzudur” sözü, coğrafyanın insanlar için önemli bir rehberlik kaynağı olduğunu ifade eder. Coğrafya, toprak şekilleri, iklim, su kaynakları, bitki örtüsü gibi faktörleri inceler ve bu bilgileri insanların yaşamını şekillendirmek, kaynakları kullanmak ve yerleşim yerlerini planlamak için kullanırız.

2. Doğal çevrenin ekonomik faaliyetler üzerindeki etkileri nelerdir?

  • Cevap: Doğal çevrenin ekonomik faaliyetler üzerindeki etkileri çok çeşitlidir. Doğal kaynakların varlığı veya yokluğu, tarım, madencilik, enerji üretimi gibi sektörlerin gelişimini etkiler. İklim koşulları, tarım ürünlerinin yetişme koşullarını etkiler ve tarım faaliyetlerini belirler. Su kaynakları, ulaşım ve enerji üretimi gibi alanlarda önemli bir rol oynar. Doğal çevrenin sağlıklı olması, turizm gibi sektörlerin gelişimine katkıda bulunurken, çevre kirliliği veya doğal afetler ekonomik faaliyetleri olumsuz etkileyebilir.

Uygulama

Aşağıdaki görsellerde insanların doğal ortamda yapmış olduğu bazı faaliyetlere yer verilmiştir. Bu faaliyetlerde doğa ve insanın nasıl bir etkileşim içinde olduğunu açıklayınız.

  • Cevap: Doğa ve insan sürekli bir etkileşim içindedir. İnsanlar, doğal kaynakları kullanarak hayatlarını sürdürürler ve bu kaynaklar sayesinde beslenir, barınır ve çeşitli ihtiyaçlarını karşılarlar. Ancak, bu etkileşim bazen doğanın aşırı kullanımı ve kirletilmesi şeklinde olumsuz yönde gerçekleşebilir. Öte yandan, insanlar doğayı koruyup sürdürülebilir yöntemlerle kullanarak hem kendileri hem de diğer canlılar için dengeli ve sağlıklı bir yaşam alanı oluşturabilirler.

Yaşadığınız çevreden insan-doğa etkileşimine başka örnekler veriniz.

  • Cevap: Yaşadığım çevrede, insanlar bir parkı koruma ve bakımını yaparak doğa ile olumlu bir etkileşim gösteriyorlar. Parktaki ağaçlar, kuşlar ve diğer canlılar için bir sığınak oluştururken, insanlar da parkta zaman geçirerek doğanın tadını çıkarıyorlar. Öte yandan, çevredeki bazı fabrikaların atık su ve hava kirliliği yaratması, insan ve doğa arasındaki etkileşimin olumsuz bir örneğini gösteriyor.

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 15 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!