Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 151

“9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 151 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

9. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 151

Malazgirt Zaferi ile Anadolu’ya yoğun bir Türk göçü başlamıştır. Çeşitli Türk boylarının birleşmesinden meydana gelen Selçuklu Devleti, Anadolu’nun büyük bir kısmına uzun yıllar hükmetmiştir.

Osmanlı Devleti, 600 yılı aşan uzun soluklu döneminden sonra geride devasa bir tarih ve medeniyet bırakarak ömrünü kurulduğu topraklarda tamamlamıştır. Millî Mücadele Dönemi’nin ardından Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Anadolu topraklarında kurulmuştur.

En kara günlerde düşmana geçit vermeyen Ankara oldun. Ayazında üşüdüğümüzde Hacı Bayram-ı Veli olarak gönlümüzü ısıttın bu şehirde.

Bozkırın saf ve masum çocuğu Konya’nın bağrından, “Ne olursan ol, yine de gel!” diye haykıran Mevlâna olarak çıktın. Akşehir Gölü’ne yoğurt mayalayan zekâ tarlası Hoca Nasrettin olarak güldürdün yüzümüzü.

Çanakkale’de düşmana boğazı dar eden Seyit Onbaşı, Erzurum’da henüz on sekizinde gönlü vatan aşkıyla yanan Nene Hatun oldu adın. Daha nice güller derildi toprağında.

Seni karış karış gezen Evliya Çelebi’nin dilinde, “Velhasıl Bursa sudan ibarettir.” sözüyle Bursa oldu adın. Başından dört mevsim kar eksik olmayan Uludağ ile yer ettin belleğimizde. Gemlik Körfezi’nde zeytin, dağ eteklerinde kestane, ovada şeftali olarak rahmet hazinesin- den düştün Bursa’ya.

Ve Kutlu Nebi’nin müjdelediği İstanbul oldun Bursa’nın yanı başında. Şair Abdurrahim Karakoç’un ifadesiyle tarifi kelimelere sığmayan bir masal şehri.

“Çıkıp baksan Çamlıca’nın başına, İki kıta bir boğazda aşina… Karakoç’um, gel, yorulma boşuna, İstanbul’u tarif etmek zor şimdi.”

Yerli yabancı herkesi kendine hayran bırakan taşı toprağı altın şehir. Âdeta Anadolu’nun kalbi. Anadolu’nun Avrupa’ya bakan çehresi. Gök kubbenin altında yükselen duaların ve aminlerin rahmet olarak indiği mabetler şehri oldun bizim için.

Dört mevsimin renk cümbüşü hâlinde gözümüzü, gönlümüzü okşadığı ve uğruna nice canların toprağa düştüğü cennet misal Anadolu’m. Seni tarif etmeye kalem kâğıt yetmez. Ay yıldızın gölgesinde kıyamete kadar var olacak ve nesilden nesile anlatılacaksın.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

9. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 151 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!