Kitap Cevapları TIKLA
Test Çöz TIKLA

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 4. Bölüm Küresel Ticaret Cevapları

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 4. Bölüm Küresel Ticaret Cevapları

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Meb Yayınları 2. Ünite Beşeri Sistemler Sayfa 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 123, 124, 125, 126  4. Bölüm Küresel Ticaret Etkinlik Soruları ve Cevapları

4. Bölüm Küresel Ticaret

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 114 Cevabı

1. Çevrenizde ticari faaliyetler nerelerde gerçekleşmektedir?

  • Cevap: Çevremdeki fabrikalarda, büyük marketlerde, tarımın yapıldığı alanlarda gerçekleşmektedir.

2. Bir bölgede ticaretin gelişebilmesi için gereken şartlar nelerdir?

  • Cevap: Ulaşım, iklim, yeryüzü şekilleri gibi faktörler etkilidir.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 117 Cevabı

Aşağıdaki tabloda dünya ticaretine yön veren bölge ve kuruluşlar ile bazı özellikleri verilmiştir. Bu özelliklere göre tablo üzerinde yer alan bölge veya kuruluşları eşleştiriniz.

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 118 Cevabı

Türkiye’de iklimsel farklılığın bir sonucu olarak her ürün her bölgede yetişmez. Bu nedenle iller arasında ihtiyaca göre farklı ürünlerin ticareti yapılır. Buna göre aşağıda yer alan iller birbirleriyle hangi ürünlerin ticaretini yapar? Sınıfta paylaşınız.

  • Cevap: Trabzon ve Balıkesir Konya’dan buğday ve arpa alabilir. Konya ve Balıkesir Trabzon’dan çay ve ve tütün alabilir. Trabzon ve Konya Balıkesir’den zeytin, narenciye alabilir.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 122 Cevabı

Yapılan bir ankete göre uçak bileti alacakların %96’sı, otel rezervasyonu yapacakların ise %95’i Genel Ağ’dan araştırma yaparak alışveriş yapmaktadır. 2013-2016 yılları arasında konaklama için mobil cihazlarla yapılan araştırmaların hacminde %713’lük bir artış söz konusudur.

1. Yukarıdaki anket sonuçlarından yola çıkarak Genel Ağ üzerinden yapılan tatil araştırmalarının hem işletmeler hem de müşteriler açısından avantajları ne olabilir?

  • Cevap: Müşteriler çok hızlı bir şekilde otelleri karşılaştırıp, en ucuz oteli bulabilirler. Otel sahipleri de otellerinin tanıtımını bu şekilde çok daha kolay yapıp daha çok müşteri çekebilirler.

2. Bir turizm alanı ile ilgili Genel Ağ üzerinden bilgi edinebilmenin ve hizmet satın alabilmenin Türkiye turizmi açısından değerlendirildiğinde ne gibi etkilerinden söz edilir?

  • Cevap: Bu şekilde bir hizmet almak ülke turizmini geliştirir. Çünkü insanlar bütçelerine uygun tatil yerleri bulacakları için tatile çıkma ihtimalleri daha çok olacaktır.

3. Genel Ağ üzerinden alışveriş yaparken alınacak ürün ve alışveriş yapılacak site hakkında araştırma yapmak e-ticaret müşterisini ne gibi risklere karşı korur?

  • Cevap: Araştırma yapmadan internetten alışveriş yapılmamalı. Güvenilir ve bilindik bir web sitesinden alışveriş yapmak her zaman için bizi dolandırma gibi risklere karşı korur.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 126 Cevabı

Aşağıda Türkiye’nin dünya üzerindeki konumu ile Türkiye’nin dış alım ve dış satımındaki ilk 10 ülkenin grafikleri verilmiştir. Verilen soruları harita, grafik, atlaslarınız ve ön bilgilerinizden yararlanarak cevaplayınız.

1. Dış alım ve satımda ilk 10’a giren ülkelerden hangileri ile yapılan ticarette ülkenin Türkiye’ye coğrafi yakınlığı etkili olmuştur?

  • Cevap: Almanya, Irak, Rusya.

2. Türkiye’nin tarihî ve kültürel bağlarının olduğu yakın çevresindeki ülkelerle ticari ilişkilerini geliştirilmesi için neler yapılmalıdır?

  • Cevap:

-Bu ülkelere yapılacak üst düzey ziyaretlerde, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) üyelerinin (İş Konseyi üyeleri ve o ülke ile iş yapan firmalar) katılımlarının teşviki,

-İşadamlarımızın bu ülkelerde yapacakları temaslara dış temsilciliklerimizin aktif şekilde yardımcı olmaları,

-Kaliteli ürünlerimizin, özellikle sanayi mallarımızın daha iyi tanıtımının yapılması,

-Bu amaçla Avrupa’daki fuarlara, özellikle ihtisas fuarlarına katılımın teşviki,

-Avrupa ekonomisinde olduğu gibi ülkemizde de Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) oldukça büyük bir payı mevcuttur. Kendi imkânlarıyla ihracat pazarları bulma şansı az olan KOBİ’lerin hem bilgi akışı, hem maddi yönden teşvikleri,

-İhracat mallarımızın rekabet şansını arttırıcı kur politikalarının izlenmesi de bu kapsamda akla gelmektedir.

3. Türkiye’nin ihracatında ilk üç sırada yer alan Çin, Rusya ve Almanya’dan hangi ürün veya ürün gruplarını satın alır?

  • Cevap: Çin, Almanya ve Rusya’dan aldığımız ürünler.

Çin: Bilgi işlem makineleri, elektronik üniteleri, ses ve görüntü işaret cihazları, oyuncaklar ve televizyon alıcıları…

Almanya: Kara taşıtları, uçaklar, ilaç ve kimyasal  maddeler, tarım aletleri ve tıbbi malzemeler.

Rusya Federasyonu: Doğalgaz, Nükleer reaktörler, kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler.

Coğrafya Kitabı Cevapları
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0
0
0
0
0
0
0

Yorum Yap