Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 89

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 89 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 89

Türkiye’de Demir Yolu Ulaşımı

Türkiye’nin 2020 yılı itibarıyla sahip olduğu toplam demir yolu uzunluğu 14.016 km’dir (Harita 2.8). Bu yolların 12.803 km’si konvansiyonel hat, 1.213 km’si yüksek hızlı tren hattıdır. Türkiye’de demir yollarının kara yollarına göre daha az tercih edilmesinin en önemli nedeni, konvansiyonel hatlarda çalışan trenlerin düşük hızda ilerlemesidir. Bu sorunun çözümü ve demir yollarının yolcu ve yük taşımacılığındaki payının artırılması amacıyla büyük kentleri birbirine bağlayan güzergâhlarda hızlı tren hatları yapılmaktadır.

Türkiye, yurt içinde demir yolu hatlarıyla yolcu (yaklaşık %1,5) ve yük taşımacılığında (yaklaşık %5) istenen seviyede değildir. Bu nedenle demir yolu ulaşımına yönelik politikalar yeniden planlanmaktadır. Bu planlamalar çerçevesinde kısa vadede demir yollarının yük taşımacılığındaki payının %15’in, yolcu taşımacılığındaki payının da %10’un üzerine çıkarılması hedeflenmektedir.

Demir yolu ulaşımı, birim taşımadaki (yolcu-ton/km) maliyetin ve tükettiği enerji miktarının düşük olması; güvenli, konforlu ve hızlı seyahat imkânı sunması ve kaza riskinin düşük olması nedeniyle önemli avantajlara sahiptir. Buna karşılık altyapı maliyetlerinin yüksek oluşu, topoğrafik şartların demir yolu ağının dağılışı ve verimliliğini etkilemesi bakımından da dezavantajlı durumdadır. Özellikle son yıllarda bazı büyük kentlerin şehir içi ulaşımda raylı sitemleri (tramvay, metro vb.) daha aktif şekilde kullandığı görülmektedir. Bu durum, şehir içi ulaşımda yaşanan trafik yoğunluğunun azalmasında büyük kolaylıklar sağlamaktadır (Görsel 2.30).

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 89 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!