Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 58

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 58 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 58

1923’ten Bugüne Türkiye’nin İl Yönetsel Bölgeleri

Türkiye’nin coğrafi özellikleri ve ekonomik şartları dikkate alındığında devletin kamu hizmetlerini her yere götürebilmesi için iller ilçelere, ilçeler ise mahalle ve köylere ayrılmıştır. Türkiye’de yönetim sistemi içerisinde en büyük idari birim olan il, merkezî yönetimin taşra teşkilatıdır. Sınırları ve sayıları değişmekle birlikte 1923 yılında 55, 1950’de 62, 1980’de 67 olan il sayısı şu an 81’dir. İlin genel yönetiminden vali sorumludur. İllerde valiliğin hizmet birimleri arasında il özel idaresi (Büyükşehir belediyesi olmayan illerde), nüfus müdürlüğü, göç idaresi, millî eğitim müdürlüğü, sağlık müdürlüğü, aile, çalışma ve sosyal hizmetler müdürlüğü gibi alt yönetim birimleri bulunmaktadır.

1. İl yönetsel bölgelerinin yıllar içerisindeki değişimini hangi ihtiyaçlar belirlemiştir?

  • Cevap: İl yönetsel bölgelerinin değişimi, nüfus artışı, ekonomik gelişme ve daha etkin yönetim ihtiyacı gibi faktörlerle belirlenmiştir.

2. Türkiye’de bulunan il yönetsel bölge sayısı yeterli midir? Neden?

  • Cevap: Türkiye’de bulunan il yönetsel bölge sayısının yeterliliği, yerel hizmetlerin etkinliği ve idari yapılanmanın verimliliği açısından farklı görüşlere açıktır; bazıları için yeterli olabilirken, diğerleri daha fazla bölgeleme veya yeniden yapılanmayı savunabilir.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 58 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!