Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 43

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 43 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 43

Sanayi Devrimi’yle birlikte ekonomik faaliyetlerde büyük değişimler yaşanmıştır. Bu durum, bir taraftan ekonomik faaliyet alanlarını çeşitlendirirken diğer taraftan kırsal kesimden gelen göçlerle kalabalık şehirlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Farklı bölgelere ait kültürel yapıların ekonomik çeşitliliğe sahip şehirlerde bir araya gelmesi, insanların sosyoekonomik olaylara bakış açılarını da farklılaştırmıştır (Görsel 2.5). Ortak bir kültürün olmadığı, yardımlaşma ve dayanışma duygularının zayıfladığı şehirlerde insanlar, kurdukları hemşehri dernekleri gibi oluşumlar sayesinde az da olsa ortak değerlerini devam ettirebilme imkânına kavuşmuştur.

Ekonomik faaliyetlerin çeşitlenmesinde etkili olan bir diğer unsur teknolojik gelişmelerdir. Özellikle ulaşım, iletişim, ticaret, turizm, sağlık vb. faaliyetler teknoloji sayesinde önemli aşamalar kaydetmiştir. Sanayileşme ve teknolojinin yanı sıra önemli gelişmelerin yaşandığı bir diğer faaliyet alanı da hizmet sektörüdür. Bu sektörün öne çıktığı şehirlerde genel olarak insanların yaşam kalitesi, gelir ve eğitim durumunun üst seviyede olduğu görülmektedir.

Kalabalığın ve yoğun iş temposunun olduğu şehirlerde insanların genel olarak hafta sonlarını sinema, tiyatro, sosyal ve sportif aktiviteler gibi imkânlardan yararlanarak geçirdiğini söylemek mümkündür (Görsel 2.6). Sanayi ve hizmet sektörünün geliştiği şehirlerde toplumun farklı kesimlerine hitap eden sosyal ve kültürel imkânlar da gelişmiştir. Bilim, sanat ve spor merkezleri, meslek eğitim kursları, anaokulları, engelli bireylerin günlük hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik sosyal ve sportif mekânlar bu tür faaliyet alanlarına örnek verilebilir.

Şehirlerdeki yoğun ve yorucu çalışma hayatı, insanların izin günlerini hafta sonu etkinliklerinin dışında farklı şekilde değerlendirmesine de imkân sağlamıştır. Bu sayede kendine has sosyal ve kültürel özellikleriyle ön planda yer alan turizm şehirleri ortaya çıkmıştır (Görsel 2.7).

Sonuç olarak insanların ihtiyaçlarına göre çeşitlenen ekonomik faaliyetler, sosyal ve kültürel hayatın şekillenmesinde belirleyici rol oynamaktadır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 43 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!