Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 219

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 219 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 219

Ortak dünya mirası, geçmişten bugüne kalan ve gelecek nesillere aktarılması gereken önemli varlıklardır. Bu varlıkların her biri, kendine has kültürel veya fiziki öneme sahip değerlerdir. İnsanlığı ortak paydada buluşturan bu mirasın korunması amacıyla ulusal ve uluslararası düzeyde çeşitli iş birlikleri yapılmaktadır. Bu iş birliklerinden biri olan “UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına İlişkin Sözleşme”, 16 Kasım 1972 tarihinde taraf devletlerce kabul edilmiştir. Bu sözleşmenin temel amacı, evrensel değerlere sahip kültürel ve doğal alanların korunması ve gelecek nesillere aktarılmasıdır. Dünya Miras Komitesi tarafından yönetilen ve sürekli güncellenen UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde 2022 yılı itibarıyla 167 ülkeye ait 897’si kültürel, 218’i doğal ve 39’u karma olmak üzere 1.154 miras ögesi yer almaktadır. Bu ögelerden 53 tanesi Tehlike Altındaki Dünya Mirası’na dâhil edilmiştir (Harita 4.1).

Küresel iklim değişikliği, afetler, yasa dışı avcılık, ekonomik faaliyetler, savaşlar, orman tahribatı, yönetim ve koruma ihmalleri gibi unsurlar insanlığın ortak mirasına yönelik tehditlerden bazılarıdır. Söz konusu olumsuzluklardan bir kısmı bölgesel, bir kısmı da küresel düzeyde etkili olmaktadır. Örneğin Orta Doğu’da silahlı çatışmalar, Afrika’da kaçak avlanma, tropikal bölgelerde orman tahribatının yaşanması bölgesel; yönetim ve koruma ihmalleri ise küresel düzeyde dünya mirasını tehdit etmektedir. Dünyanın neresinde olursa olsun doğal ve kültürel varlıklara yönelik tehditler, tüm toplumlar için önem arz eden ve önlem alınması gereken hususlardır. İnsanlık için birleştirici bir rol oynayan bu varlıklar, koru- ma-kullanma dengesi gözetilerek gelecek nesillere aktarılmalıdır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 219 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!