Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 218

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 218 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 218

Tehdit ve Koruma: Galapagos Adaları

Güney Amerika kıtasında yer alan ve Ekvador’a bağlı olan Galapagos Adaları, eşşiz biyoçeşitliliği sayesinde UNESCO tarafından 1978 yılında Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir. İlerleyen yıllarda istilacı türler, yasa dışı balıkçılık, artan turizm ve kentsel baskı nedeniyle bölgedeki biyoçeşitlilik ciddi anlamda zarar görmüş ve bu kez Galapagos Adaları, UNESCO tarafından 2007 yılında Tehlike Altındaki Dünya Mirası’na dâhil edilmiştir. Bu olumsuz tablo, hükümetin yürüttüğü çalışmalar sonucu tersine dönmüş ve Galapagos Adaları 2010 yılında tehlike altındaki listeden çıkarılarak eski statüsüne kavuşmuştur.

Verilen bilgilerden ve ön bilgilerinizden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Ortak doğal ve kültürel mirasa yönelik tehditleri ortadan kaldırma ve bu alanların sürdürülebilir kullanımını sağlama konusunda kimlere ne tür sorumluluklar düşmektedir?

  • Cevap: Ortak doğal ve kültürel mirasın korunması; hükümetlere, yerel topluluklara, sivil toplum örgütlerine ve uluslararası kuruluşlara sorumluluklar yüklemektedir. Bu sorumluluklar, etkili koruma politikaları geliştirmeyi, eğitim ve farkındalık programları yürütmeyi ve sürdürülebilir turizm gibi uygulamaları teşvik etmeyi içerir.

2. Doğal ve kültürel yönden önemli özellikler taşıyan yerler ne gibi tehlikelerle karşı karşıya kalabilir?

  • Cevap: Doğal ve kültürel yerler; iklim değişikliği, kentsel genişleme, yasa dışı faaliyetler ve yabancı türlerin istilası gibi çeşitli tehlikelerle karşı karşıya kalabilir. Bu tür yerler, aynı zamanda artan turizm ve buna bağlı çevresel baskılar nedeniyle de zarar görebilir.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 218 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!