Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 217

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 217 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 217

Amaç Çevresel sözleşmelerin çevrenin korunması üzerindeki etkisini açıklayabilme.
Kazanım 12.4.3. Çevresel örgüt ve anlaşmaların çevre yönetimi ve korunmasına etkilerini açıklar.
Bireysel Alan Becerileri Coğrafi Sorgulama Becerisi
Yöntem-Teknik Araştırma / İnceleme

Yönerge: Tabloda Rotterdam Sözleşmesi ile kontrol edilen bazı kimyasallara yer verilmiştir. Buna göre aşağıdaki adımları göz önünde bulundurarak uygulamayı tamamlayınız.

1. Adım: Belirtilen kimyasallardan iki tanesini seçiniz.
2. Adım: Seçtiğiniz kimyasalların insan sağlığına ve çevreye yönelik tehlikeleriyle ilgili araştırma yapınız.
3. Adım: Kendinizi, söz konusu kimyasalların kullanımı veya imhası için başka bir ülkeden gönderi talebi almış
ulusal bir düzenleyici olarak hayal ediniz. Dış alımı kabul edip etmeme konusunda bir karara vararak bu kararınızı gerekçesiyle açıklayınız. Kararınızın belirli koşullar yerine getirilse dahi dış alımı reddetmek şeklinde de olabileceğini unutmayınız.

4.2. ARA DEĞERLENDİRME

1. Her yıl yaklaşık olarak 12 milyon ton plastik atık okyanuslara karışmaktadır. Çevre örgütlerinin baskısı sonucunda başta İngiltere olmak üzere birçok devlet, plastik atık kaynağı olan ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılan mikro boncuk üretimini sınırlandırmak ya da yasaklamak zorunda kalmıştır. Bu tür düzenlemeler; plastik atıkların su ekosistemlerine, oradan besin zincirine, nihayetinde de sofralara ulaşana kadar azaltılmasında diğer devletlere rehberlik edecektir.
Bu örnekten yola çıkarak çevresel örgütlerin sürdürülebilir çevre politikalarına etkilerini açıklayınız.

  • Cevap:

2. Küresel ısınma ve iklim değişikliği sonucunda oluşabilecek olumsuz gelişmeler dünyanın her yerini etkileyebilmektedir. Bu durum, söz konusu olumsuzlukların asgariye indirilmesine yönelik ülkelerin iş birliği içinde hareket etme ve uluslararası kararlar alma zorunluluğunu ortaya koymaktadır. Buna karşılık doğal çevre üzerinde daha fazla baskı oluşturan bazı sanayileşmiş devletler, karar alma sürecine katılmamakta ve çevre ile ilgili sözleşme ve anlaşmalara taraf olmamaktadır. Sergilenen bu tutum, çevrenin korunmasına yönelik karar alma sürecini zorlaştırmakta veya söz konusu belgelerin etkinliğini azaltmaktadır.
Buna göre

a) Uluslararası çevresel sözleşme ve anlaşmalara taraf olmayan ülkelerin gerekçeleri neler olabilir?

  • Cevap:

b) Doğal çevrenin korunmasını amaçlayan bu tür sözleşme ve anlaşmalara daha fazla devletin taraf olması için neler yapılabilir? Düşüncelerinizi örnek vererek açıklayınız.

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 217 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!