Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 220

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 220 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 220

Manovo-Gounda St Floris Ulusal Parkı: Orta Afrika Cumhuriyeti

Manovo-Gounda St Floris, zengin flora-fauna çeşitliliği ile ön plana çıkan ve Orta Afrika savanlarında yer alan en büyük parktır. Geniş savanlara sahip olan bu alan; siyah gergedan, fil, aslan, çita, leopar, ceylan, su kuşları gibi birbirinden farklı hayvan türlerini barındırmaktadır. Ayrıca bu ulusal park, Doğu ve Batı Afrika’daki savan toplulukları ile Güney Afrika’daki orman türlerinin kesiştiği ilginç bir “kavşak” örneğidir.
Kaçak avlanma başta olmak üzere bölgede etkili olan kuraklık, aşırı otlatma, tarımsal faaliyetler, yangınlar ve elmas madenciliği parkın 1997 yılında Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edilmesine neden olmuştur.

Bamiyan Vadisi: Afganistan

Hindikuş Dağları arasında bulunan Bamiyan Vadisi’nde dev Buda heykelleri, Budist manastırları, şapeller ve kutsal kabul edilen birçok mağara bulunmaktadır. Geçmişte İpek Yolu üzerinde yer alan ve önemli bir Budist merkezi olan
vadide Hint, Helenistik, Roma, Türk ve Sasani kültürlerine ait izlere rastlamak mümkündür. Bölgede bulunan dev Buda heykelleri, bölgenin Budistler tarafından yüzyıllar boyunca ziyaret edilen önemli bir inanç merkezi hâline gelmesini sağlamıştır. Bu heykellerden bir tanesi, 2001 yılında Afganistan’da yaşanan iç savaş sırasında Taliban tarafından yıkılmıştır. Ayrıca vadide bulunan mayınlar, canlı yaşamı ve kültürel miras ögeleri için risk oluşturmaktadır. Vadi, 2003 yılında Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiştir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 220 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!