Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 183

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 183 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 183

ALMANYA

Baltık ve Kuzey Denizi’ne kıyısı olan Almanya bir Orta Avrupa ülkesidir.

Ülkenin kuzey bölgesini yüksekliği 50 metreyi aşmayan ovalar, orta kesimlerini yükseltisi genelde 1.000 m’yi aşmayan Orta Plato Bölgesi ve güneyini ise Bavyera Alpleri, Bavyera Platosu ve Karaorman Dağları oluşturmaktadır.

Tarım, ormancılık ve balıkçılığın GSYH’nin %1’ine karşılık geldiği Almanya’da gıda üretimine yönelik yeterlilik oranı %70’ler düzeyindedir.

Almanya, sanayi sektöründe oldukça gelişmiş bir ülkedir. En önemli imalat dalları sanayi makineleri, otomotiv ve kimya sanayisi iken son dönemde telekomünikasyon sektörü de ülkede öne çıkan faaliyet alanlarından biri hâline gelmiştir. Diğer sanayileşmiş ülkelerde olduğu gibi

Almanya’da da hizmet sektörünün önemi günden güne artmaktadır.

Almanya’da en önemli ihracat kalemlerini ulaşım araçları ve bunların parçaları, haberleşme cihazları, ilaçlar, enerji üreten makine ve cihazlar ile elektrikli makine ve cihazlar; ithalat kalemlerini ise makineler, ulaşım araçları ve bunların parçaları, ilaçlar, petrol ve doğal gaz ile buna yönelik ürünler oluşturmaktadır. Almanya, teknolojik açıdan çok gelişmiş olup ekonomisi sanayi ve hizmet sektörüne dayalıdır. Petrol ve maden cevheri kaynaklarının sınırlı olduğu ülke, bu açıdan büyük ölçüde dışa bağımlıdır. Bununla birlikte yurt içi tüketimin dörtte birini karşılayabilecek düzeyde doğal gaz kaynaklarına sahip olan ülkede zengin taş kömürü, linyit kömürü ve tuz yatakları mevcuttur. Almanya, ekonomik gelişmişlik yönünden dünyada 4. sırada; İGE bakımından ise 6. sırada yer almaktadır.

ETİYOPYA

Afrika’nın doğusunda yer alan Etiyopya, yaklaşık 100 milyon nüfusu ile Afrika kıtasının kalabalık ülkelerinden biridir. Denize sınırı olmayan ülke, Rift Vadisi tarafından ikiye ayrılmıştır. Ülkenin kuzeybatısında bulunan ve Nil Nehri’nin iki kolundan biri olan Mavi Nil, ülke topraklarından doğduktan sonra Akdeniz’e dökülmektedir. Etiyopya ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayalı olup ülke topraklarının %45’i tarımsal üretime elverişli durumdadır. Ülkede tarımsal üretim, iklim şartlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Sanayi sektörünün henüz yeterli düzeye ulaşmadığı ülke ekonomisinde tarım toplumundan sanayi toplumuna geçiş için yoğun çaba sarf edilmektedir. Etiyopya’da sanayi sektörüne yönelik yerli ve yabancı yatırımların desteklenmesi bu kapsamda değerlendirilebilir. Etiyopya, ihtiyaç duyduğu mal ve hizmetlerin çoğunu ithal etmektedir. Etiyopya’nın başlıca ithalat kalemlerini mineral yakıtlar, makineler, çeşitli metaller ve metalden ürünler, taşıtlar, elektrikli ürünler ve tahıllar; ihracat kalemlerini ise kahve, yağlı tohumlar, baklagiller, deri ve deri ürünleri, et ve et ürünleri, meyve ve sebzeler, canlı hayvanlar, altın ve kesme çiçek oluşturmaktadır. Ekonomisi tarıma dayanan Etiyopya’da tarım topraklarının 1/5’i ekilip biçilmek- te, bu alanların da sadece %4’ü sulanabilmektedir. Madencilik sektörünün ülke ekonomisindeki payı yeterli düzeyde değildir. Kireç taşı, kil, mermer ve metalik olmayan mineral üretimi bu kapsamda değerlendirilebilir. Ayrıca ülkede kömür, demir, tantal ve potasyum rezervlerinin olduğu tahmin edilmektedir. Etiyopya, İGE bakımından dünyada 195 ülke içerisinde 173. sırada yer almaktadır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 183 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!