Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 182

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 182 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 182

Aşağıdaki tabloda gelişmişlik seviyesi farklı iki ülkeye ait çeşitli veriler yer almaktadır (BM, 2021).

Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Ülkelerin gelişmişlik seviyelerini belirleyiniz.

  • Cevap: Gelişmişlik seviyeleri: Avustralya yüksek gelişmişlik seviyesine sahipken, Nijer düşük gelişmişlik seviyesine sahiptir.

2. Ülkelerin gelişmişliğinde etkili olan faktörleri açıklayınız.

  • Cevap: Etkili faktörler: Gelişmişlikte etkili olan faktörler arasında ekonomik yapı, eğitim seviyesi, sağlık koşulları ve teknolojik altyapı önemlidir.

3. Ülkelerin yüz ölçümü ve nüfus miktarının gelişmişlik seviyesine etkisi var mıdır? Düşüncelerinizi gerekçeleriyle açıklayınız.

  • Cevap: Yüz ölçümü ve nüfus etkisi: Yüz ölçümü ve nüfus miktarı doğrudan gelişmişlik seviyesini belirlemez, ancak kaynakların kullanımı ve yönetimi üzerinde etkilidir.

4. Söz konusu ülkelerde faaliyet gösteren ekonomik sektörlerin farklılık arz etmesi, ülkelere ait gelişmişliği nasıl etkilemiştir?

  • Cevap: Ekonomik sektörlerin etkisi: Avustralya’nın hizmet odaklı ekonomisi yüksek gelişmişlik göstergesi iken, Nijer’in tarım ağırlıklı ekonomisi daha düşük gelişmişliğe işaret eder.

5. Ekonomik verilerin düşük veya yüksek olması hangi sosyal göstergeleri etkilemektedir?

  • Cevap: Ekonomik verilerin sosyal göstergelere etkisi: Ekonomik verilerin düşük olması eğitim ve sağlık gibi sosyal göstergelerin de düşük olmasına yol açar; yüksek ekonomik performans ise bu alanlarda iyileşme ile ilişkilendirilir.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 182 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!