Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 179

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 179 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 179

Bir ülkenin kalkınma düzeyinin yükselmesinde inovasyon, girişimcilik ve diji- talleşme oldukça önemlidir. Bu unsurlar, gelişmiş ve gelişmekte olan pek çok ülkede ekonomik büyümenin temeli olarak görülmektedir.

İnovasyon (Yenileşim); bilginin nitelikli iş gücü, altyapı gibi ögelerle ürün, hizmet ve sisteme dönüştürülmesidir. Günümüz dünyasında inovasyon, ekonomik faaliyetlere hareketlilik kazandıran temel kavramlardan biri hâline gelmiştir. Gelişmiş ülkelerde bu kavram; istihdam artışı, sürdürülebilir büyüme ve yaşam standartlarının yükselmesini destekleyen önemli bir unsur olarak görülmektedir. İsviçre, İsveç, ABD, Japonya, Singapur, Hollanda gibi rekabet gücü yüksek ülkeler bu kapsamda değerlendirilebilir.

Kalkınmada etkili olan ögelerden bir diğeri girişimciliktir. Bu kavram, insanın düşünsel emeğinin ekonomik değere dönüşmesi olarak ifade edilebilir. Girişimciliğin bilim, sanat, spor, eğitim, sağlık, sosyal gelişme, yaşam kalitesi gibi birçok alana doğrudan veya dolaylı etkisi bulunmaktadır. Girişimcilik, ülke ekonomilerinin dışa bağımlılıktan kurtulması ve üretime dayalı sürdürülebilir bir yapının kurulması için desteklenmesi gereken önemli bir unsurdur.

Aşağıdaki tabloda yer alan ülkelerle ilgili bazı bilgilere yer verilmiştir (UNDP ve Dünya Bankası, 2020).

Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruları cevaplayınız

1. Singapur ve Nepal’i gelişmişlik seviyeleri açısından karşılaştırınız.

  • Cevap:

2. Ülkelerin gelir seviyeleri, İGE ve KİE sıralamalarını nasıl etkilemiştir? Açıklayınız.

  • Cevap:

3. Türkiye’nin kalkınma düzeyinin yükseltilmesi için neler yapılabilir? Düşüncelerinizi açıklayınız.

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 179 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!