Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 178

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 178 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 178

Kalkınmanın sadece iktisadi büyümeye göre değerlendirilmesi, gerçekçi sonuçlara ulaşmada yetersiz kalmaktadır. Ortaya çıkan bu eksiklik, insanı baz alan ölçme tekniklerinin geliştirilmesi sonucu büyük oranda giderilmiştir. İnsani Gelişme Endeksi (İGE) olarak tabir edilen teknik; ortalama yaşam süresi, satın alma gücü, okuryazar ve okullaşma oranı gibi kriterlere dayalı hazırlanan bir ölçümdür. Pakistanlı ekonomist Mahbub ul Haq tarafından 1990’da geliştirilen bu yöntem,1993 yılından bu yana Birleşmiş Milletler Gelişme Programı’nda (UNDP) yıllık rapor hâlinde sunulmaktadır. Söz konusu endeks, toplumlara ait kalkınma seviyelerinin tespit edilmesine yardımcı olurken ülkelerin belirli yönlerden karşılaştırılmasına da imkân sağlamaktadır. 2020 yılı İGE raporuna göre ülkeler ekonomik, sosyal ve çevresel faktörleri de içine alan kapsayıcı bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Tüm bunlarla birlikte İGE değerlerinin belirlenmesinde kullanılan ölçütler zaman içinde değişebilmektedir. İGE sıralamasında yer alan ülkeler gelişmişlik düzeylerine göre üç sınıfa ayrılmaktadır. İGE değeri 0-0,499 arasındaki ülkeler “Düşük İnsani Gelişmişlik”, 0,500-0,799 arasında yer alan ülkeler “Orta İnsani Gelişmişlik”, 0,800-1 değerleri arasında yer alan ülkeler de “Yüksek İnsani Gelişmişlik” kategorisinde bulunmaktadır.

1. İGE değerleri yüksek olan ülkeler bu seviyeye nasıl ulaşmış olabilir?

  • Cevap: İGE değerleri yüksek olan ülkeler, genellikle uzun yaşam süresi, yüksek eğitim seviyesi ve kişi başına düşen gelir gibi kriterlerde üstün performans sergileyerek, kapsamlı eğitim ve sağlık hizmetleri ile istikrarlı ekonomik büyüme politikalarını başarıyla uygulamış olabilirler.

2. Türkiye’nin İGE değerinin artırılması için neler yapılmalıdır?

  • Cevap: Türkiye’nin İGE değerini artırmak için eğitim ve sağlık hizmetlerinin kalitesini yükseltmek ve ekonomik fırsatlar ile yaşam standartlarını iyileştirecek politikalar geliştirilmesi gerekmektedir.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 178 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!