Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 166

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 166 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 166

Orta Asya ve Türk Cumhuriyetleri

Orta Asya; dar anlamda SSCB’nin dağılması sonucu bağımsızlıklarını kazanan Türk Cumhuriyetlerinin (Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Kırgızistan) bulunduğu bölgeyi kapsamaktadır. Geniş anlamda ise bölgenin sınırlarını Tacikistan, Afganistan, Pakistan’ın kuzeyi, Çin’in batısı (Doğu Türkistan ve Tibet), Moğolistan, Rusya’nın bir bölümü ve İran’ın kuzeydoğusu oluşturmaktadır (Harita 3.10).

Asya’nın deniz etkisine uzak iç kesimi olan bu bölge, aynı zamanda Türklerin ana yurdudur. SSCB’nin dağılmasının ardından Türkiye ile bu bölgede yer alan Türk Cumhuriyetleri arasında siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkiler hız kazanmıştır. Nitekim bu ülkelerin bağımsızlıklarını tanıyan ilk ülke Türkiye olmuştur. Türk Cumhuriyetleri ile Türkiye arasında 1992 yılında Ankara’da imzalanan ortak bildiriyle söz konusu ülkelerin her alanda iş birliği yapmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’nin dâhil olduğu uluslararası statüye sahip Türk Devletleri Teşkilatı kurulmuş (2009), kültürel alanda iş birliği yapılması için TİKA ve Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi (TÜRKSOY) adlı uluslararası kuruluşlar faaliyete geçirilmiştir. Ayrıca ilgili ülkeler arasında tarih, coğrafya ve edebiyat ortaklığını ifade edecek ders kitapları yazılarak bunların okullarda okutulması istenmiştir.

Türkiye, komşu olduğu bölgeler ve ülkelerle kıyaslandığında konum itibarıyla son derece önemli bir sahada yer almaktadır. Bu bakımdan söz konusu topraklar, jeopolitik yönden bölgesel ve küresel ölçekte önem arz eden bazı özelliklere sahiptir. Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu ve Orta Asya’nın oluşturduğu coğrafyanın merkezinde yer alan Türkiye; kara, hava, deniz, demir yolu ve boru hatları taşımacılığında oldukça avantajlı bir konumdadır. Bölgeler ve kıtalar arası yapılacak her türlü sevkiyatta bu toprakların önemli avantajlar sunması, Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına ciddi katkılar sağlayacaktır. Özellikle son dönemde ulaşıma yönelik bölgesel ve küresel ölçekte yapılan yatırımlar Türkiye’nin jeopolitik önemini daha da artırmıştır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 166 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!