Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 165

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 165 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 165

Balkanlar

Balkanlar, Avrupa kıtasının güneydoğusunda yer alan ve yaklaşık 500.000 km2 yüz ölçümüne sahip bir yarımadadır. Doğusu, batısı ve güneyi denizlerle çevrili olan bu yarımadanın kuzey sınırını genel itibarıyla Tuna Nehri oluşturmaktadır. Balkan Yarımadası’nda yer alan ülkeler; Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan, Arnavutluk, Kosova, Kuzey Makedonya, Romanya, Bosna-Hersek, Karadağ, Hırvatistan, Slovenya ve Sırbistan’dır (Harita 3.9).

Balkan ülkeleri XIV. yüzyılın ortalarından itibaren Osmanlı egemenliğine girmiş ve bu sayede bölgede uzun yıllar boyunca huzur ve istikrar hâkim olmuştur. Osmanlı Devleti’nin dil, din, ırk ayırt etmeden bu coğrafyada tesis ettiği huzur iklimi, 1800’lü yıllarda başlayan Sırp ve Yunan isyanlarıyla bozulmuş, devamında patlak veren Balkan Savaşları neticesinde bölge Osmanlı hâkimiyetinden çıkmıştır. Yaşanan savaşlarda yüz binlerce Türk hayatını kaybetmiş ve bir o kadarı da vatanlarından koparak Anadolu’ya göç etmiştir. Günümüzde hâlâ tam anlamıyla istikrara kavuşamayan bölgede önemli miktarda Türk ve Müslüman nüfusu bulunmaktadır (Görsel 3.7).

Türkiye, tarihî ve kültürel bağlarından dolayı Balkan ülkelerine ve bu bölgenin istikrarına önem vermektedir. Özellikle bölgede yaşanan Batı Trakya, Makedonya ve Kosova sorunlarıyla yakından ilgilenmekte ve bu meselelerin çözümünde aktif rol oynamaktadır. Dolayısıyla Türkiye, Balkan ülkeleriyle iyi ilişkiler kurmaya ve bu ülkelere olan desteğini sürdürmeye devam edecektir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 165 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!