Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 164

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 164 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 164

Orta Doğu

Orta Doğu; zamana, mekâna ve ülkelerin çıkarlarına göre farklı anlamlar ifade eden ve sınırlarını genel olarak Arap Yarımadası ve Mısır’ın oluşturduğu bölgedir. Türkiye açısından bakıldığında ise Orta Doğu coğrafyası; Anadolu’nun güneyinden başlayarak Akdeniz’in doğu kıyıları, Mısır, Süveyş Kanalı, Kızıldeniz, Basra Körfezi ve İran arasında kalan bölgeyi kapsamaktadır. 7,2 milyon km2lik alana sahip olan bölgede yer alan ülkeler; Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Irak, Suriye, İran, Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Mısır, Ürdün, Lübnan, Filistin, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Yemen ve İsrail’dir (Harita 3.8).

Orta Doğu; ekonomik, politik, ideolojik, kültürel vb. anlaşmazlıkların sıkça yaşandığı bir bölgedir. Türkiye, bölgedeki sorunların kendi topraklarına yansımaması için sınır komşusu olduğu devletler ve bölge ülkeleriyle iş birliği içinde hareket etme gayretindedir. Bu açıdan Orta Doğu ülkelerinin yaşadığı sosyal, ekonomik ve siyasi sorunlarda Türkiye’nin bu ülkelerden yana tavır sergilemesi bölge istikrarı adına önemli bir husustur. Özellikle insani yardımlar konusunda bu bölgedeki insanlara el uzatan Türkiye, bölgede yuvalanan ve son dönemde eylemlerini artıran terör örgütlerine karşı Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtlarını gerçekleştirerek bu konuda oynadığı rolün ne kadar önemli olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte bölgede yaşanan sorunların ancak ülkeler arası iş birliği ve diyalog yoluyla çözüleceğini düşünen Türkiye; bu kapsamda sosyal, kültürel, ticari ilişkilerin geliştirilmesi yönünde adımlar atılmasına da öncülük etmektedir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 164 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!