Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 163

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 163 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 163

Kafkasya

Kafkasya, Türkiye’nin kuzeydoğusunda Karadeniz ile Hazar Denizi arasında bulunan ve yaklaşık 440.000 km2 yüz ölçümüne sahip bir bölgedir (Harita 3.7). Batısında Karadeniz, doğusunda Hazar Denizi, kuzey ve güneyinde yüksek dağların yer aldığı bölgede farklı iklim tipleri ve buna bağlı olarak bitki örtüsünde çeşitlilik görülmektedir.

Eski çağlardan beri sahip olduğu zenginlikler nedeniyle pek çok devletin egemen olmak istediği Kafkasya, tarih boyunca çeşitli milletlere ev sahipliği yapmıştır. Uzun yıllar Türk devletlerinin hâkimiyetinde olan bölge, XIX. yüzyılın sonlarına doğru Rusya’nın ve bazı Avrupa devletlerinin buradaki değerli madenleri elde etme girişimleri nedeniyle Osmanlı Devleti’nin elinden çıkmıştır. Bölgede SSCB’nin 1991 yılında dağılması sonucu bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan, Gürcistan ve Ermenistan devletleri kurulmuştur. Kafkasya, bu devletlerin yanı sıra Rusya Federasyonu’na bağlı özerk cumhuriyetlere de ev sahipliği yapmaktadır. Bölge ülkeleri ile Türkiye arasında siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda güçlü ilişkiler bulunmaktadır. Ancak Ermenistan ile Türkiye arasındaki ilişkiler bazı siyasi nedenlerden dolayı yeterince gelişmemiştir.

Kafkasya; petrol, doğal gaz, demir, kömür gibi önemli yer altı kaynaklarına sahip bir bölgedir. Azerbaycan’ın Hazar Denizi kıyılarından çıkarılan petrol ve doğal gazın Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine pazarlanması amacıyla çeşitli boru hatları inşa edilmiştir. Ayrıca tarihî İpek Yolu’nun tekrar canlandırılması için yapılan ve Çin ile İngiltere arasındaki demir yolu bağlantısını sağlayan Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu; Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde etkili olacaktır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 163 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!