Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 161

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 161 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 161

GZFT (SWOT) analiz tekniğine uygun olarak Türkiye’yi jeopolitik yönden analiz ediniz. Aşağıda verilen boşlukları çalışmanıza uygun şekilde örnekteki gibi doldurunuz.
GZFT analizi; analiz edilen unsurun güçlü ve zayıf yönlerinin anlaşılmasına, fırsatlarının farkına varılmasına ve karşılaşılabilecek tehditlerin görülmesine yardımcı olan bir tekniktir.

3.2. ARA DEĞERLENDİRME

1. Jeopolitik yönden değişen unsurlar ve günümüzde yaşanan gelişmeler dikkate alındığında Türkiye’ye ait jeopolitik konumun bölgesel ve uluslararası etki düzeyi ile ilgili neler söylenebilir?

  • Cevap: Türkiye’nin jeopolitik konumu, kilit enerji geçiş yolları ve stratejik boğazlara yakınlığı ile bölgesel ve uluslararası arenada etkin bir oyuncu olmasını sağlamakta; doğu ile batı, kuzey ile güney arasında köprü görevi görmektedir.

2. Türkiye’de tarım, sanayi, ulaşım, turizm alanlarında uygulanan politikaların ülke jeopolitiğine etkileri nelerdir? Düşüncelerinizi örneklerle açıklayınız.

  • Cevap: Türkiye’nin tarım politikaları gıda güvenliği ve kırsal kalkınma açısından jeopolitik bağımsızlığını desteklerken; sanayi ve ulaşım politikaları ihracat kapasitesini ve bölgesel bağlantıları artırıyor, turizm politikaları ise kültürel etkileşimi ve yumuşak güç kapasitesini güçlendiriyor.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 161 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
sad
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!