Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 160

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 160 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 160

Doğu Akdeniz’in en büyük adası olan Kıbrıs (9.251 km2); Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının kesişim noktasında yer almaktadır. Bu yönüyle ilgili kıtalar arasında sosyal, kültürel, ekonomik bakımdan birleştirici bir özelliğe sahip olan Kıbrıs, deniz ve hava ulaşımında önemli bir liman ve üs görevi görmektedir. En yakın komşusu olan Türkiye’ye yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta bulunan Kıbrıs, doğal olarak Anadolu kültürünün etkisinde gelişmiştir. Yaklaşık 300 yıl boyunca Osmanlı hâkimiyetinde kalan adada günümüzde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi yer almaktadır. Kıbrıs’ın Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının arasında bulunması jeopolitik ve stratejik önemini artırmaktadır. Bu özelliğinden dolayı ada üzerindeki mücadeleler tarih boyunca devam etmiştir.

Kıbrıs, aynı zamanda Orta Doğu’ya açılan bir kapı özelliğindedir. Son yıllarda özellikle Doğu Akdeniz’de yapılan gaz arama çalışmaları, Kıbrıs’ın gerek kendi varlığı gerekse Türkiye’nin etkinliği açısından önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Yaklaşık 380 bin Türk’ün yaşadığı ada, Anadolu’nun güney kıyılarının güvenliği ile Akdeniz ve Orta Doğu’daki ticari faaliyetlerin sürdürülebilirliği bakımından kilit bir konumda yer almaktadır. Bu nedenle Kıbrıs’ın güvenliği Türkiye’den ayrı düşünülemez.

1. Doğu Akdeniz, enerji alanındaki gelişmelere bağlı olarak jeopolitik önemi artan bir konuma sahiptir. Bu durum, Kıbrıs adasının jeopolitik konumunu nasıl etkilemektedir?

  • Cevap: Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarına olan artan ilgi ve bölgesel rekabet, Kıbrıs’ın stratejik önemini artırarak uluslararası dikkatleri ve çekişmeleri ada üzerine çekmiştir.

2. Kıbrıs adasının bulunduğu konum, Türkiye’nin jeopolitiği üzerinde nasıl bir etkiye sahiptir?

  • Cevap: Kıbrıs’ın stratejik konumu, Türkiye’nin Akdeniz’deki denizcilik ve enerji güvenliği politikaları için hayati bir öneme sahiptir ve Türkiye’nin bölgesel etki alanını güçlendirir.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 160 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!