Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 159

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 159 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 159

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması, ilerleyen süreçte ABD ile Sovyet Rusya arasında yaşanan Soğuk Savaş Dönemi, Sovyetler Birliği’nin dağılması gibi gelişmeler Türkiye’nin jeopolitik yönden tekrar önem kazanmasını sağlamıştır. Bununla birlikte Orta Doğu ve Hazar Bölgesi’nde üretilen enerjinin Türkiye üzerinden Avrupa’ya nakledilmesi, Türkiye’nin önemini artıran bir başka husustur. Benzer şekilde önemli doğal gaz üreticilerinden olan Rusya, sahip olduğu doğal gazın bir kısmını Türkiye üzerinden pazar alanlarına ulaştırmaktadır. Karadeniz’den Akdeniz’e yapılan ticarette en önemli geçiş güzergâhları olan İstanbul ve Çanakkale boğazları, Türkiye’nin jeopolitik değerini artıran iki önemli su yoludur (Görsel 3.6 ve Harita 3.6).

Türkiye, coğrafi konumundan hareketle uluslararası alanda birçok ekonomik, askerî ve siyasi örgüte üyedir. Aynı anda NATO, Avrupa Konseyi, İslam İşbirliği Teşkilatı ve OECD üyesi olan tek ülkedir. Ayrıca Türkiye; genç ve dinamik nüfusu, gelişen ekonomisi, sahip olduğu doğal ve beşerî değerleri ile bölgesindeki siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmelerde aktif rol alma potansiyeline sahiptir. Türkiye’nin dış politika anlayışı; yer aldığı coğrafyadaki ekonomik, tarihî, kültürel gerçeklere ve Atatürk’ün belirlediği barışçı ilkelere dayanmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk bu konudaki görüşlerini şu şekilde dile getirmiştir:

Cevabı Sende

Orta Doğu ve Hazar Havzası’nda bulunan enerji kaynaklarının dünyanın farklı bölgelerine sevk edilmesinde Anadolu, nasıl bir öneme sahiptir?

  • Cevap: Anadolu, Orta Doğu ve Hazar Havzası’ndan çıkarılan enerji kaynaklarının Avrupa’ya nakli için stratejik bir transit merkezidir. Türkiye’nin jeopolitik konumu enerji koridorları üzerindeki etkili rolüyle bölgesel ve küresel enerji güvenliğinde kilit bir pozisyona sahiptir.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 159 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!