Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 158

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 158 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 158

Tarih boyunca pek çok medeniyetin hüküm sürdüğü Anadolu; Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlaması, önemli boğazlara sahip olması ve enerji kaynaklarına yakınlığı sayesinde dünyanın stratejik bakımdan çok önemli bir bölgesinde yer almaktadır (Harita 3.5). Bu nedenle Anadolu ve yakın çevresinde kurulan devletler, gelişebilmek ve varlıklarını sürdürebilmek için bu bölge üzerinde hâkimiyet kurmaya çalışmıştır.

Cevabı Sende

Geçmişte Anadolu’da hâkimiyet kuran devletler, bu bölgenin konum avantajlarını kullanarak dünya siyasetinde nasıl izler bırakmıştır? Örneklerle açıklayınız.

  • Cevap: Anadolu’da hüküm süren Bizans İmparatorluğu, İstanbul’un stratejik konumu sayesinde Doğu ve Batı ticaret yollarını kontrol ederek uzun yıllar Avrupa ve Asya arasında kültürel ve ekonomik bir köprü işlevi görmüştür.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 158 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
unlike
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!