Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 157

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 157 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 157

İngiliz coğrafyacı Halford John Mackinder’a (Helfırt Can Mekindır) göre Avrupa, Asya ve Afrika ana karalarından oluşan “Dünya Adası” her açıdan en zengin kıta bileşenidir. Bu bölgenin tam ortasında yer alan Türkiye, Akdeniz’i Karadeniz’e bağlayan; Balkanlar, Kafkaslar ve Orta Doğu’yu da birleştiren bir köprü görevi görmektedir. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve Doğu ile Batı kültürünü sentezleyen bir ülke olan Türkiye, aynı zamanda Türk dünyasının da merkezi konumundadır.

Verilen bilgilere göre aşağıdaki soruyu cevaplayınız.

Türkiye’nin sahip olduğu coğrafi konumun jeopolitik etkileri ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

  • Cevap: Türkiye’nin coğrafi konumu, stratejik deniz geçitlerine hakimiyet ve farklı bölgeleri birbirine bağlayan merkezi lokasyonuyla, tarihten günümüze kadar jeopolitik bir kilit nokta olarak önemli bir etkiye sahiptir.

Cevabı Sende

Türkiye’nin siyasi, ekonomik ve kültürel açıdan hangi bölgelere yakın olması jeopolitik önemini artırmaktadır?

  • Cevap: Türkiye’nin siyasi ve ekonomik açıdan Avrupa Birliği ve Orta Doğu’ya, kültürel olarak ise hem Balkanlar hem de Türk Cumhuriyetleri ile tarihi ve etnik bağları jeopolitik önemini artırmaktadır. Ayrıca, enerji koridorları üzerindeki konumu ve Karadeniz ile Akdeniz arasındaki geçiş noktasındaki stratejik yerleşimi de bu önemi pekiştirmektedir.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 157 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!