Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 156

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 156 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 156

Büyük Okyanus ve Atlas Okyanusu’na kıyısının bulunması, zengin yer altı ve yer üstü kaynakları ile dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip olması ABD’yi küresel boyutta önem arz eden bir ülke hâline getirmiştir.

Bir ada ülkesi olması ve Büyük Okyanus’a kıyısının bulunmasına rağmen gelişmiş sanayi altyapısı ile dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip olan Japonya, küresel boyutta önem arz eden bir ülke hâline gelmiştir.

Deniz ve okyanuslara kıyısının bulunmaması, zengin yer altı kaynaklarına rağmen bunları işleyecek yeterli imkânının olmaması ve önemli ticaret merkezlerinin uzağında kalması Bolivya’nın etki alanı bakımından yerel boyutta kalmasına neden olmuştur.

Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı’na kıyısının bulunması, önemli doğal gaz ve petrol yataklarına sahip olması İran’ı bölgesel düzeyde önem arz eden bir ülke hâline getirmiştir.

Bir ada ülkesi olması, Büyük Okyanus’a kıyısının bulunması, gelişmiş bir ekonomi ve tarımsal altyapıya sahip olması Yeni Zelanda’nın bölgesel düzeyde önem arz eden bir ülke hâline gelmesini sağlamıştır.

Deniz ve okyanuslara kıyısı bulunmayan Botsva- na topraklarının büyük bir bölümü, Kalahari Çö- lü’nün sınırları içerisinde yer almaktadır. Bununla birlikte elmas gibi değerli madenlere sahip olan ülkede bu madenleri işleyecek yeterli imkânın bulunmaması ve ülkenin önemli ticaret merkezlerinin uzağında kalması, Botsvana’nın etki alanı bakımından yerel boyutta kalmasına neden olmuştur.

1. Ülkelerin küresel, bölgesel veya yerel etkiye sahip olmalarında ön plana çıkan unsurları yazınız.

  • Cevap:

2. Ülkelerin coğrafi konumları ile küresel ve bölgesel etki alanları arasında nasıl bir ilişki vardır? Düşüncelerinizi örneklerle açıklayınız.

  • Cevap:

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 156 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!