Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 138

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 138 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 138

Türkiye; konumu, iklim özellikleri, doğal kaynakları, tarihî varlıkları ve nitelikli tesisleri sayesinde turizm potansiyeli yüksek olan bir ülkedir. Bahsedilen zenginliklerden planlı ve verimli şekilde yararlanılması durumunda ülkenin turizm gelirinde kayda değer bir artış sağlanacaktır. Türkiye, 2019 yılında ağırladığı turist sayısı bakımından dünyada 6. sırada; turizm gelirlerinde ise 13. sırada yer almıştır. On Birinci Kalkınma Planı’nda yer alan 2023 yılı hedeflerine göre Türkiye’ye gelecek turist sayısının 75 milyon, turizm gelirinin 65 milyar dolar, ziyaretçi başına düşen ortalama harcama miktarının da 867 dolar olması beklenmektedir.

Aşağıdaki tabloda bazı ülkelerin 2019* yılındaki turizm istatistiklerine yer verilmiştir (UNWTO).

Verilen istatistik değerlerden ve ön bilgilerinizden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Türkiye, ağırladığı turist sayısı bakımından 6. sırada iken turizm gelirlerinde neden 13. sırada yer almış olabilir?

  • Cevap: Türkiye’nin turist sayısına göre turizm gelirlerinde daha geride olması, ziyaretçilerin ortalama olarak daha az harcama yapmasından kaynaklanabilir. Bu, Türkiye’nin daha uygun fiyatlı tatil seçenekleri sunan bir yer olabileceğini ya da ziyaretçilerin ülkede daha kısa vakit geçirdiğini işaret edebilir.

2. Türkiye’nin dünya turizm gelirlerindeki payını artırmak için neler yapılabilir?

  • Cevap: Türkiye’nin dünya turizm gelirlerindeki payını artırmak için yüksek harcama yapacak turist segmentlerini hedef alarak turizm çeşitliliğini artırması ve lüks turizm ile kültürel turizm gibi değer katılan hizmetler sunması önerilebilir. Ayrıca, ülkedeki turizm altyapısını ve hizmet kalitesini geliştirerek turistlerin daha fazla harcama yapmalarını teşvik edebilir.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 138 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!