Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 129

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 129 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 129

Kültürel Varlıklar

Bulundukları bölgelere özgü değerler olan kültürel varlıklar, turizmin gelişmesine önemli katkılar sunar. Âdeta bir açık hava müzesini andıran Türkiye; mimari eserleri, manevi mekânları, arkeolojik kalıntıları, tarihî millî parkları vb. varlıkları ile kültür turizmi açısından ön plana çıkmaktadır. Kültür turizminin sürdürülebilir gelişimi, kültürel varlıkların ulusal ve uluslararası statülerle korunmasına bağlıdır.

Türkiye, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmakla birlikte bu medeniyetlere ait pek çok mimari eseri de bünyesinde barındırmaktadır. Ayasofya ve Sultan Ahmet camileri, Topkapı ve Dolmabahçe sarayları (İstanbul), Meryem Ana Kilisesi (İzmir), Gök Medrese (Sivas), Selimiye Camii (Edirne), İshak Paşa Sarayı (Ağrı), Sultanhanı Kervansarayı (Aksaray), Sümela Manastırı (Trabzon), Ani Antik Kenti (Kars), Nemrut Dağı Anıt Mezarı (Adıyaman) ve Safranbolu Evleri (Karabük) bu kültürel varlıklarından bazılarıdır (Görsel 2.59).

Paleolitik Çağ’dan günümüze kadar çeşitli medeniyetlere ait arkeolojik ve tarihsel değeri olan kalıntılar Türkiye’deki ören yerlerini oluşturur. Türkiye’de bulunan ören yerleri, kültür turizmine katkı sunan bir diğer kültür unsurudur. Göbeklitepe (Şanlıurfa), Çatalhöyük (Konya), Alacahöyük ve Hattuşaş (Çorum), Arslantepe (Malatya), Efes (İzmir), Milet (Aydın), Aspendos (Antalya) ve Hasankeyf (Batman) bu tür yerlere örnek verilebilir (Görsel 2.60).

Kültür turizmi açısından Türkiye’de doğal ve kültürel varlıklara ait çok sayıda millî park bulunmaktadır. Gelibolu Yarımadası Millî Parkı’nda yer alan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihî Alanı; Başkomutan, İstiklal Yolu, Malazgirt Meydan Muharebesi, Sakarya Meydan Muharebesi ve Sarıkamış-Allahuekber Dağları millî parkları bu kültür unsurlarının arasında yer almaktadır (Görsel 2.61). Sahip olunan bu kültürel değerler, vatan bilincinin farkında olunması ve bu bilincin gelecek nesillere aktarılması bakımından büyük önem taşımaktadır.

Türk kültüründe bahsi geçen değerlerin yanı sıra somut olmayan kültür varlıkları da ayrı bir öneme sahiptir. Türk kahvesi kültürü ve geleneği, Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali, Mevlevi Sema Töreni, meddahlık, âşıklık geleneği, Karagöz, çini ustalığı, Hıdrellez, ebru, hüsnühat, halk oyunları, yemek kültürü gibi kültürel varlıklar bu kapsamda değerlendirilebilir (Görsel 2.62).

Türkiye, son yıllarda hizmete giren uluslararası nitelikteki golf tesisleri ve bu tesislerde gerçekleştirilen turnuvalarla golf severlerin buluştuğu önemli bir spor merkezine dönüşmüştür. Ayrıca tarihî ve kültürel zenginliğe sahip olan Türkiye, toplantı ve kongre düzenlenmesine yönelik faaliyetlerde de dünyada avantajlı bir konumda yer almaktadır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 129 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!