Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 113

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 113 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 113

Türkiye, ihraç ettiği ürünlerin çeşitliliği bakımından dünyadaki önemli ülkelerden biridir. Bu kapsamda en büyük payı; makine, elektrikli cihazlar, metal eşyalar, tekstil ürünleri, motorlu taşıtlar ve parçaları oluşturmaktadır. Bu ürünlerin yanı sıra meyve, sebze, madenler, deri ürünleri ve işlenmiş gıda maddeleri de ihracatta önem arz eden ürünler arasında yer almaktadır. Ticari değeri olan söz konusu ürünlerin en fazla ihraç edildiği bölgeler ise Avrupa ve Orta Doğu’dur (Grafik 2.8).

Türkiye’nin dış ticarete konu olan diğer yönü ithalat giderleridir. İthalattaki maliyet artışının en önemli nedeni, Türkiye’nin enerjide (petrol, doğal gaz vb.) ciddi anlamda dışa bağımlı olmasıdır. Enerji ürünlerinin ithalatı; Irak, İran, Azerbaycan, Rusya, Suudi Arabistan, Katar gibi ülkelerden yapılmaktadır. Bu ürünlerin yanı sıra elektronik cihazlar, makineler, ulaşım araçları, ilaçlar ve kimyasal maddeler Türkiye’nin ithalatında önemli yer tutan diğer ürünlerdir (Grafik 2.9). Bu ürünlerin ithalatı ise daha çok Avrupa ülkeleri, Çin, Japonya, Güney Kore, ABD gibi ülkelerden yapılmaktadır. Türkiye’nin dış ticaretine bakıldığında ithalatın ihracattan daha fazla olduğu görülür. Bu durum, ülke ekonomisi açısından dış ticaret açığına neden olmaktadır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 113 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!