Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 112

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 112 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 112

Türkiye’de dış ticarete yönelik en köklü ekonomi politikaları 1980’den sonra uygulanmaya başlamıştır. Bu döneme kadar korumacı politikaların ön planda olduğu dış ticarette ihracat daha çok tarımsal ürünler ve madenler gibi ham maddelerden, ithalat ise petrol ve makine ürünlerinden oluşmuştur. Ayrıca 1980’lere kadar dış ticaret hacminin genel itibarıyla çok düşük olduğu görülmektedir. 1980 sonrası dönemde serbest piyasa ekonomisine geçilmesiyle korumacı tedbirler kısmen azaltılmış, ihracata dayalı sanayileşme politikası benimsenmiş ve ihracat artışına yönelik politikalar uygulamaya konmuştur. Yaşanan politika değişikliği ve hayata geçirilen uygulamalar sayesinde ihracatta tarım ürünlerinin yerini daha çok sanayi ürünleri almış ve dış ticaret hacminde kayda değer bir artış sağlanmıştır (Tablo 2.8).

Cevabı Sende

Türkiye’de 1923’ten bugüne kadar dış ticaret hacmi artmasına rağmen dış ticaret açığı azalmamıştır. Bu durumun nedenleri nelerdir?

  • Cevap: Türkiye’de dış ticaret hacminin artmasına karşın dış ticaret açığının azalmamasının nedenleri arasında, ithalata bağımlı sanayi yapısının sürmesi ve yüksek katma değerli ürün ihracatının yeterince artmaması yer alır. Ayrıca, enerji ve ara malı ithalatına olan yüksek talep, ihracat gelirlerinin bu ithalatı karşılamada yetersiz kalmasına yol açmaktadır.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 112 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!