Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 109

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 109 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 109

Çin Halk Cumhuriyeti, Doğu ile Batı arasındaki ilişkileri geliştirmeyi ve tarihî süreçte olduğu gibi İpek Yolu’nu yeniden canlandırmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda ilk defa 2013 yılında telaffuz edilen ve One Belt One Road (Bir Kuşak, Bir Yol) sloganıyla 14-15 Mayıs 2017 tarihlerinde Pekin’de düzenlenen zirveye Türkiye’nin de dâhil olduğu 29 ülke üst düzey katılım göstermiştir. Asya, Afrika ve Avrupa’da devasa altyapı yatırımlarını öngören Modern İpek Yolu Projesi, İpek Yolu ve enerji yolları arasındaki ilişki açısından bölgenin çehresini değiştirecek bir özelliktedir. Aynı zamanda bu proje, 65 ülkeyi ilgilendiren çok önemli bir çalışma olma özelliğine sahiptir. Türkiye’de de bu anlamda kayda değer projeler planlanarak yavaş yavaş hayata geçirilmektedir. Marmaray, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Bakü-Kars Hızlı Tren Yolu, 1915 Çanakkale Köprüsü, çeşitli otoyol hatları gibi çalışmalar bu tür projelere örnek verilebilir. Tarihî İpek Yolu güzergâhı ile hayli benzerlik gösteren Modern İpek Yolu, kara yolunun yanı sıra deniz yolu bağlantısına da imkân sunan önemli bir çalışmadır. Bu bakımdan hayli iddialı olan proje, “Bir Kuşak, Bir Yol: Ortak Refah İçin İş Birliği” sloganıyla öncelikli bir hedefe sahiptir. Bu husus, “karşılıklı kazanç” anlayışıyla hareket edileceğinin bir ifadesi olarak kabul edilebilir. Gerçekleşmesi hâlinde ilgili güzergâhtaki 3 milyara yakın insanı etkileyecek proje, aynı zamanda bölge ülkelerinin kalkınmasını ve daha aktif roller üstlenmesini de sağlayacaktır.

1. İpek Yolu’nun yeniden canlandırılmasına yönelik faaliyetler hangi ülkelerin jeopolitik önemini artıracaktır? Örnekler vererek açıklayınız.

  • Cevap: İpek Yolu’nun yeniden canlandırılması, Türkiye, Çin, Kazakistan ve İran gibi rotadaki kilit ülkelerin jeopolitik önemini artıracak çünkü bu ülkeler, Asya ve Avrupa arasındaki ticari ve ekonomik bağların güçlenmesinde merkezi rol oynayacaktır.

2. Modern İpek Yolu Projesi’nin Türkiye’nin uluslararası ilişkilerine etkilerini ve bu ilişkileri nasıl şenlendirebileceğini yorumlayınız.

  • Cevap: Modern İpek Yolu Projesi, Türkiye’nin kilit bir transit ve lojistik merkez olarak uluslararası ilişkilerini güçlendirecek ve Asya ile Avrupa arasındaki ticaretin artmasına aracılık ederek bölgesel iş birliklerini ve ekonomik kalkınmayı canlandırabilecektir.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 109 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
1
unlike
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!