Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 110

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 110 Meb Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Meb Yayınları Sayfa 110

Eski toplumlar açısından ticaret yolları; iletişim ve haberleşmeyi geliştiren, transit ticaret gelirlerini artıran ve sosyokültürel etkileşimi sağlayan bir niteliğe sahipti. Bu nedenle güçlü devletler, tarih boyunca bu tür güzergâhları kontrol altında tutmak ve ticari gelirlerini artırmak istemiştir. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde ticaret yollarının işlerlik ve güvenliğine yönelik çalışmalar yapılması; Çin, Türk, Arap, Bizans gibi bölgesel güçlerin bu uğurda savaşları göze alan bir siyaset yürütmesi bu duruma örnek verilebilir. Ancak coğrafi keşifler sonrası yaşanan bazı gelişmeler (Ümit Burnu’nun keşfiyle Hindistan’a ulaşılması gibi), bu tür ticaret yollarının zamanla önemini yitirmesine neden olmuştur.

DERS DIŞI UYGULAMA

Amaç: Tarihî ticaret yollarının Türkiye’nin konumuna etkisini değerlendirebilme.

Kazanım: 12.2.12. Tarihî ticaret yollarını Türkiye’nin konumu açısından değerlendirir.

Alan: Becerileri Harita Becerisi

Yöntem-Teknik: Araştırma / İnceleme

Yönerge: Tabloda yer alan soruları cevaplayınız.

Tarihî ticaret yolları hangileridir?

  • Cevap: Tarihî ticaret yolları arasında İpek Yolu ve Baharat Yolu gibi önemli güzergahlar yer alır.

Tarihî ticaret yollarının ortaya çıkması ve gelişmesinde hangi faktörler etkili olmuştur?

  • Cevap: Tarihî ticaret yollarının ortaya çıkmasında coğrafi keşifler, ticaretin küreselleşmesi ve farklı uygarlıklar arasındaki ihtiyaç ve ürün alışverişi etkili olmuştur.

Tarihî ticaret yollarının Anadolu’da kurulan devletlere ekonomik, siyasi ve kültürel yönden ne gibi etkilerde bulunduğuna dair bir grafik bilgi ve harita hazırlayarak paylaşımda bulununuz.

  • Cevap: Tarihî ticaret yolları, Anadolu’da kurulan devletlerin ekonomik olarak zenginleşmesine katkıda bulunmuş ve çeşitli kültürlerle etkileşim içinde olmalarını sağlayarak siyasi ve kültürel açıdan da gelişmelerine olanak tanımıştır.

2.10. ARA DEĞERLENDİRME

1. İpek ve Baharat yollarının ortaya çıkmasında etkili olan faktörler nelerdir?

  • Cevap: İpek ve Baharat yollarının ortaya çıkmasında, farklı medeniyetlerin ürettikleri değerli mallara olan talep ve bu malların karşılıklı olarak takas edilmesi gerekliliği etkili olmuştur.

2. İpek ve Baharat yolları dünyadaki hangi bölgelerin jeopolitik öneminin artmasına katkı sağlamıştır? Örnekler vererek açıklayınız.

  • Cevap: İpek ve Baharat yolları, Asya’dan Avrupa’ya uzanan güzergahlar üzerindeki yerlerin, özellikle Orta Doğu ve Güney Asya gibi bölgelerin jeopolitik öneminin artmasına katkı sağlamıştır.

3. Ticaret yollarının Anadolu’dan geçmesini Anadolu’nun konumuyla ilişkilendirerek açıklayınız.

  • Cevap: Anadolu, Asya ile Avrupa arasındaki doğal bir köprü görevi görmesi ve kara ile deniz ticaret yollarının kesişme noktasında bulunması nedeniyle tarih boyunca ticaret yolları için stratejik bir öneme sahiptir.

12. Sınıf Meb Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 110 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!