Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 88

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 88 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 88

Ülkemizde son yıllarda hizmete başlayan yüksek hızlı tren (Fotoğraf 2.37) sayesinde demir yolu ulaşımına olan ilgi artmıştır. Yüksek hızlı tren, ilk kez Ankara ile Eskişehir arasında hizmete başlamıştır. Bunların yanı sıra Konya, Karaman, İzmit ve İstanbul’un da bu şehirlerle yüksek hızlı tren bağlantısı bulunmaktadır. Günümüzde Ankara-Sivas, Ankara-İzmir ve Bursa-Bilecik arasındaki yüksek hızlı tren yapım çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca proje aşamasında olan hatlar da bulunmaktadır.

ANKARA-SİVAS YÜKSEK HIZLI TREN (YHT) PROJESİ

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren projesinde test sürüşleri devam ediyor. Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi ile Ankara-Sivas güzergâhında 250 km/s hızla elektrikli ve sinyalli olarak yüksek hızlı tren işletmeciliği yapılması planlanmıştır. Güzergâh boyunca Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli, Sivas’ta olmak üzere toplam 8 istasyon olacaktır. Ankara-Sivas arasındaki mesafe 603 km olup, projenin tamamlanması ile Ankara-Sivas arasındaki mesafe 405 km’ye düşecek, 12 saat olan seyahat süresi YHT ile 2 saat olacaktır. Proje uzunluğu 393 km olan Ankara-Sivas YHT Projesinde 926 adet sanat yapıları, 49 adet tünel, 49 adet viyadük, 217 adet alt-üst geçit, 611 adet köprü ve menfez bulunmaktadır.

Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesinin 315 km’lik Balışeyh-Yerköy-Akdağmadeni-Sivas kesiminde test ve sertifikasyon çalışmaları tamamlanmıştır. 78 km’lik Kayaş-Balışeyh kesiminin Kayaş-Nenek arasındaki üstyapı ve elektromekanik işleri tamamlanmış olup sinyalizasyon çalışmaları devam etmektedir. Nenek-Kırıkkale arasındaki altyapı çalışmaları T15 Tüneli (4.593 m) dışında tamamlanmıştır. Üstyapı ve elektromekanik işlerine başlanmıştır. Kırıkkale-Balışeyh arasında üstyapı, elektrifikasyon ve sinyalizasyon imalatları tamamlanmıştır. Sinyalizasyon yazılım, test ve devreye alınmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir. imalatların, test ve sertifikasyon çalışmalarının tamamlanmasına müteakip Ankara-Sivas arasmda yüksek hızlı tren işletmeciliğine geçilmesi hedeflenmektedir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 88 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!