Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 87

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 87 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 87

Bunları Biliyor musunuz?

Bazı yıllara göre Türkiye’de motorlu kara taşıtlarının sayısı

2. Demir Yolu

Anadolu’daki demir yolu ulaşımı, Osmanlı Devleti zamanında, İzmir ile Aydın arasında 1860 yılında başlamıştır. Ege ve çevresindeki ham maddelerin İzmir Limanı’na taşınmasını hedefleyen bu demir yolu hattı, sonraki yıllarda da İzmir ile çevre il ve ilçeleri birbirine bağlamıştır. İstanbul-Ankara, Eskişehir- Konya ve Mersin-Adana demir yolları da Osmanlı Dönemi’nde yapılmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu zaman 4.000 km’den fazla demir yolu hattı bulunmaktaydı. Cumhuriyetin kuruluşuyla birlikte demir yollarına verilen önem arttı. Bu dönemde ülkenin kalkınması ve savunması açısından demir yollarının yapımına devam edildi ve yabancı işletmelerin elinde bulunan hatlar, millîleştirilmeye başlandı. Bu dönemde hızlı bir şekilde devam eden demir yolu çalışmaları sayesinde 1950’de demir yollarının uzunluğu 8.000 km’yi aşmıştır. Bu dönemden sonra demir yolu yapımı yavaşlamış, kara yolu ulaşımına daha çok önem verilmiştir. 2021 yılında demir yollarının toplam uzunluğu 13.000 km’ye yaklaşmıştır (Harita 2.7).

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 87 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!