Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 86

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 86 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 86

Ülkemizin hemen her yerine ulaşabildiği için günümüzde en fazla yük ve yolcu taşımacılığı kara yolu ile gerçekleştirilmektedir (Grafik 2.8, Grafik 2.9). Türkiye’nin yüz ölçümüne göre henüz yetersiz olan kara yolu ağı sürekli gelişmektedir. Köprü ve tünellerle yol ağları birbirine bağlanmakta, yolların kalitesi artırılmaya çalışılmaktadır.

Türkiye’de 1950 yılında kurulan Karayolları Genel Müdürlüğü, önceleri ülkenin her yöresine ulaşabilmeyi hedeflemiştir. O dönemde çok az olan motorlu taşıt trafiği henüz yüksek standartlı yollar gerektirmiyordu.

1950-1960 yılları arasında çalışmaların ilk amacı, sağlık, eğitim gibi toplumsal hizmetlerin ülkenin her yöresine götürülebilmesi için yolların yaz-kış geçit verir duruma getirilmesiydi. Bu dönemde kademeli inşaat sistemi gereği, bir yandan trafik yoğunluğuna uygun olarak yollar iyileştirilmekte, diğer yandan yeni güzergâhlar belirlenerek modern ölçülere uygun yol şeritleriyle ülkenin ekonomik bölgeleri arasında bağlantı kurulmaktaydı.

1970’lerde motorlu taşıt sanayisinin kuruluşu, kara yolu politikasına yeni boyutlar katmıştır. Trafik sıkışıklığı olan bazı ana yollarda ve büyük şehir çevrelerinde, çok şeritli ekspres yollar ya da otoyol yapımı ekonomik olma niteliği kazanmıştır.

Türkiye, coğrafi konumunun bilincinde olarak Avrupa, Asya ve Afrika kıtaları arasında ulaştırma bağlantıları oluşturmak amacıyla büyük çaba gösteren ülkelerden biridir. Ülkemizin kara yolları ağı sistemi, kendi ulusal gelişmesi, aynı zamanda bulunduğu bölgede bütünlüğün ve genel anlamda gelişmenin sağlanabilmesi için bir gereklilik teşkil etmektedir.
Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluğu altında bulunan kara yolu uzunluğu 01.01.2022 tarihi itibarıyla toplam 68.526 km olup 3 sınıf yoldan oluşmaktadır: Otoyol, devlet yolu ve il yolu.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 86 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!