Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 83

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 83 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 83

Anadolu toprakları, İlk Çağ’dan itibaren yerleşim alanı olarak kullanılmıştır. Bu nedenle Anadolu’nun birçok yerinde ulaşım yolları yapılmıştır (Harita 2.5). İyonyalılar, Lidyalılar, Urartular, Hititler ve Frigyalılar, Anadolu’da yaşamış İlk Çağ uygarlıklarının başlıcalarıdır. Bu uygarlıkların bir kısmı kara yoluyla bir kısmı da hem kara hem de deniz yoluyla ulaşım gerçekleştirmişlerdir. Bu nedenle limanlar ve kara yolları inşa etmişlerdir.

Orta Çağ’da Anadolu’da kara ve deniz yolu ulaşımı gelişerek devam etmiştir. Selçuklular Dönemi’ndeki kara yolları kuzey-güney ve doğu-batı doğrultularında yapılmıştır. Bu yollar, deniz yollarıyla bağlantılıydı. Örneğin kuzey-güney doğrultusundaki yollar, Karadeniz kıyılarındaki Sinop ve Samsun limanlarıyla Akdeniz kıyısında ise Antalya Limanı’yla Doğu Asya’dan gelen İpek Yolu ise Trabzon Limanı ile bağlantılıydı. Bu dönemde daha çok kervanlarla taşımacılık yapılmaktaydı ve önemli kavşak noktalarında hanlar ve kervansaraylar bulunmaktaydı.

Osmanlılar Dönemi’nde Selçukluların yaptığı yolların bakımı gerçekleştirilmiş, bunlara ek olarak yeni yollar ve köprüler inşa edilmiştir. Bu dönemde yol yapımında askerî hizmet ön planda tutulmuş, bu amaçla bütün yolların İstanbul’la bağlantısı kurulmaya çalışılmıştır. Bu dönemde deniz yolu ticaretinin gelişmesine bağlı olarak limanları iç kesimlere bağlayan kara yollarının yapımına da önem verilmiştir. Osmanlı’nın son dönemlerinde modern anlamdaki kara yolu yapımına başlanmış, yollar kaplama taşlarla yapılmıştır.

Ders Dışı Etkinlik

“II. Abdülhamit döneminde Sivas Valiliği yapan Halil Rıfat Paşa’nın bu süreçte söylediği “Gidemediğin yer senin değildir.” cümlesini yorumlayınız. Bu konudaki düşüncelerinizi 50 sözcüğü geçmeyecek bir metin hâline getiriniz. Metni, sınıfta okuduktan sonra ürün dosyanızda saklayınız.

  • Cevap: Halil Rıfat Paşa’nın “Gidemediğin yer senin değildir” sözü, ulaşım ve erişim olanağı olmayan toprakların efektif bir şekilde yönetilemeyeceğini ve hüküm sürülemeyeceğini vurgular. Bu, özellikle geniş imparatorlukların idaresinde, ulaşım altyapısının stratejik önemini öne çıkarır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 83 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!