Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 84

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 84 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 84

SELÇUKLU KERVANSARAYLARI

Orta Asya’daki tüm Türk devletlerinde ve İran’da 11. yüzyıl başlarından itibaren kervansaray yapımları hız kazanmıştır. Büyük Selçuklularda iktisadi ve ticari hayat kervansaraylar sayesinde çok canlı olmuştur. Kervansarayların bu önemini bilen Büyük Selçuklu sultanları da kervansaray yapımına büyük önem vermişlerdir. Büyük Selçuklular ticari kervansaraylara askerî muhafızlar koyarak kervanların güvenliğini sağlamışlardır. Hatta zarara uğrayan bir kervancının zararının, devlet hazinesinden mevcut hukuka göre ödenmesi ise bir nevi devlet garantisi, sigortasıdır. Bu, yabancı tüccarlar için de geçerlidir. Büyük Selçuklu hükümdarları, yabancı devletlerle imzalanan önemli ticari anlaşmalar sonucunda “devlet sigortası” denen sistemi geliştirmişlerdir.

Anadolu’da Selçuklu Devleti kurulduktan sonra hükümdarlar kervansaray yapımında çok ileri gitmişlerdir. Selçuklular, Anadolu’yu yurt edindikten sonra ilk iş olarak iyi bir kara yolu ağı meydana getirmişlerdir. Kervanın bir günde kat edeceği mesafe olan her 40 (duruma göre 30) km’de bir konaklama tesisi yapılmıştır. Doğubeyazıt’tan başlayıp Denizli’ye giden yolda birçok kervansaray yapılmıştır. Bu noktadan sonra kervanlar çeşitli limanlara ulaşmıştır. Kuşadası, Antalya, Alanya vb. Kervanlar ve yolcular, bu hanlarda barınıyordu. Hanlar, birer yolcu barınağı olmaktan başka, yol güvenliği sağlayan birer karakol vazifesi de görüyordu. Uzak ülkelerden gelen ticaret kervanları, yine uzak ülkelere güvenle gitmekteydiler.

1. Kara Yolları

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu zaman, Osmanlı Dönemi’nde yapılmış ve uzunluğu 18.350 km olan kara yolu bulunmaktaydı. Kalitesi düşük olan bu yolların yakaşık 14.000 km’lik kısmı şose, kalanı toprak yoldan oluşmaktaydı (Fotoğraf 2.35). Cumhuriyetin ilk yıllarında, kara yolu ulaşımı, daha çok yaz döneminde gerçekleşmekteydi ve bu yolların bir kısmı, kış döneminde karla kaplanmakta birçok yerleşim

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 84 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!