Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 72

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 72 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 72

in su ihtiyacını karşılamak için Göksu Nehri’nin suları Bağbaşı, Bozkır ve Avşar barajlarında toplanmakta, buradan Mavi Tünel vasıtasıyla tarım alanlarına ulaştırılmaktadır (Fotoğraf 2.28).

Bölge, aynı zamanda kuzey-güney ve doğu- batı doğrultusundaki ana yolların kavşak noktasıdır. Bu özelliğiyle bölgede ulaşımın geliştirilmesi tarım, sanayi ve turizm başta olmak üzere ekonomik sektörler

Konya Ovası’na Su Getirme Çalışmaları ve II. Abdülhamid Han

Konya Ovası’na su getirme ile ilgili en kapsamlı çalışma Osmanlı Devri’nde II. Abdülhamit Han zamanında yapılmıştır. Ülkemizin ilk resmî sulama projesi olan Konya Çumra Sulaması, 1907-1914 yılları arasında yapılmış olup proje ile Beyşehir Gölü suları bir kanalla Konya Ovası’na nakledilerek 57.000 hektar tarım alanı sulamaya açılmıştır. Bu büyük proje, o dönemde dünyanın önde gelen projeleri arasında yer alıyordu. Yapılan projede ana su kaynağı Beyşehir Gölüdür. Buradan alınan su, ana hat ve buna bağlı sulama kanalları ve taksim merkezleri ile Konya Ovası’na ulaştırılmıştır. GAP’tan sonra en büyük sulama yatırımı olma özelliğini taşıyan Konya Çumra Projesi kapsamında, Konya’nın su rüyasını gerçekleştirmek için DSİ tarafından uygulanmaya başlanan projelere “Konya Ovası Projesi”, kısaca “KOP” denilmiştir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 72 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!