Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 71

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 71 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 71

4. KOP (Konya Ovası Projesi)

KOP bölgesi Aksaray, Karaman, Konya, Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale ve Yozgat illerini kapsamaktadır. Bu bölge Türkiye’de geniş bir yer kaplayan önemli tarım bölgelerindendir. Bu alan ayrıca tarihî bakımdan da köklü bir geçmişe sahiptir.

KOP alanında tarım, sanayi, ticaret ve turizm öne çıkan sektörler olmakla birlikte tarım, bu alanda ağırlıklı ekonomik etkinliktir.

Bölge, geniş tarım alanlarına sahip olduğu hâlde su kaynakları bakımından fakirdir (Fotoğraf 2.27). Proje alanında tarımsal üretimin gerçekleştiği yaz dönemi kurak geçmektedir ve KOP alanındaki mevcut su kaynakları ile tarımsal yapının sürdürülebilirliği zordur. Türkiye sulanan alanlarının %17’si bu bölgede bulunduğu hâlde, ülkemizdeki kullanılabilir su kaynaklarının yalnızca %4’ü bu alanda yer almaktadır. Bölgede sulama amacıyla kullanılan suyun %60’ı yer altı sularından karşılanmaktadır. Bu suyun aşırı tüketimi sonucunda bu alandaki yer altı su seviyesi, her yıl düşmektedir. Yer altı sularının bu şekilde kullanımı, bir süre sonra suya ulaşımı güçleştirecek ve tarım alanlarının sulanamaması riskini ortaya çıkaracaktır.
KOP bölgesi, sahip olduğu geniş tarım alanları ve tarihî değerleriyle geleceğin önemli çekim merkezlerinden biri olmayı beklemektedir.

Bölgede su kaynaklarının azalması ve kuraklık riski, tarımsal yapıyı tehdit etmektedir. Bu nedenle bölgede sürdürülebilir tarım koşullarının yaratılması gerekmektedir. Bu amaçla yapılan çalışmalar şunlardır:

• Arazi toplulaştırması ve sulama projeleri hayata geçirilerek tarım altyapısı iyileştirilmeye çalışılmaktadır.

• Mevcut suyun tasarruflu kullanılmasına çalışılmakta, Kızılırmak ve Göksu nehirlerinden su transferi sağlanmaktadır. Böylece sulanan alanlar artmaktadır.

• Bölgeye has kuru tarım ve ilave tarımsal destekleme programları uygulanmalıdır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 71 i Bu sayfada soru bulunmamaktadır.le ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!