Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 70

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 70 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 70

Doğu Karadeniz Projesi Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Trabzon, Samsun, Tokat, Çorum ve Amasya illerini kapsamaktadır. Bu projenin amacı, bölgede temel altyapı ihtiyaçlarının karşılanması, ekonomik kalkınmanın ve sosyal gelişmenin hızlandırılmasıdır.

DOKAP bölgesi, coğrafi konumu nedeniyle ulaştırma, hayvancılık, balıkçılık, tarım ve orman bakımından önemli bir yere sahiptir. Ayrıca köklü geçmişi, doğal ve kültürel varlıkları ile turizm açısından önemli bir potansiyeli bulunmaktadır.

Doğu Karadeniz, Türkiye çay üretiminin tamamını; fındık ve kivi üretiminin önemli bir kısmını karşılamaktadır (Fotoğraf 2.25). Bu bölge fındık ve çay üretiminde dünya markası olmaya adaydır. Bu tarım ürünlerinin verimli bir hâle getirilmesi, DOKAP’ın ana hedeflerindendir.

DOKAP bölgesi, Türkiye’de en fazla balık avlanan yerdir. Ayrıca Ordu, Türkiye bal üretiminde ilk sıradadır ve burası, bal kalitesi bakımından dünya genelinde bir marka olma potansiyeline sahiptir. Bölge, ayrıca büyükbaş hayvancılığa da elverişlidir. Projenin hedefleri arasında bu ekonomik etkinlikleri geliştirmek ve verimli hâle getirmek de yer almaktadır.

3. DOKAP (Doğu Karadeniz Projesi)

nedenle DOKAP’ın hedefleri arasında bölgede ulaşımı geliştirmek de bulunmaktadır. DOKAP bölgesinden bölge dışına yoğun göçler gerçekleşmektedir. Bölge halkına istihdam alanları oluşturarak göçü önlemek, bu projenin amaçlarından biridir. Bölgede turizm olanaklarını değerlendirmek ve özellikle yayla turizmini geliştirmek, DOKAP bölgesinde yapılması planlanan çalışmalardandır (Fotoğraf 2.26).DOKAP alanında dağınık yerleşme yaygındır. Bu durum, ulaşımı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 70 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!