Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 69

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 69 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 69

• Zaman içinde ortaya çıkabilecek ekonomik fırsatların değerlendirilmesini mümkün kılacak altyapıyı oluşturmak,
• Bölge içindeki sermaye birikimini hızlandırmak, yerel girişimciliği desteklemek ve bölgenin ekonomik potansiyelini harekete geçirmek,
• Bölgenin sürdürülebilir bir ekonomik yapıya kavuşmasını sağlamak,
• Eğitim ve sağlık hizmetleri ile kent altyapısının kalitesini ve düzeyini yükseltmek,
• Bölgenin diğer bölgelere ekonomik entegrasyonunu sağlamak,
• Toprak ve su kaynaklarını korumak, meraları ıslah etmek, erozyonu önlemek,
• Ormanları korumak ve geliştirmek.

Bölgede başlıca ekonomik etkinlik tarım ve hayvancılıktır (Fotoğraf 2.24). Tarımı geliştirmek ve pazara yönelik üretim sağlamak için sulama tesislerine önem verilecektir. Bölgede sulanabilen alanların yirmi yıl içinde tamamının sulanabilecek duruma getirilmesi hedeflenmektedir. Öncelikle Iğdır, Muş ve Erzincan’da, daha sonra Ağrı, Bitlis, Elâzığ, Erzurum, Hakkâri ve Van’da sulama sorunu çözülmeye çalışılacaktır.

DAP alanında çayır ve meralar geniş yer kaplamaktadır ve bu alanlarda daha çok mera hayvancılığı yapılmaktadır. Dolayısıyla hayvansal verim genel olarak düşüktür ve verim, iklim koşullarına göre değişmektedir. Bölgede hayvancılığın geliştirilmesi ve verimin artırılması için meraların ıslah edilmesi, yem bitkileri üretiminin artırılması, hayvan soylarının ıslah edilmesi gerekmektedir.

Bölgede toprak ve su kirliliğine yol açan en önemli sorun erozyondur. Ormanların tahrip edilmesi, hayvanların aşırı otlatılması gibi nedenlerin yol açtığı erozyon, çayır ve meraların verimini daha da azaltmakta; doğal göllerin ve baraj göllerinin ekonomik ömürlerini kısaltmaktadır. Erozyonun önlenmesi için çayır ve meraların ıslah edilmesi, meralarda otlatmanın kontrol altına alınması, mevcut ormanların korunması, ağaçlandırma yapılması ve tarım alanlarında erozyona karşı korumalı yöntemler uygulanması gerekmektedir.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 69 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!