Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 68

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 68 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 68

Doğu Anadolu Projesi, kalkınma projeleri içinde yüz ölçümü en geniş olan ve en fazla sayıda ili kapsayan projedir. Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elâzığ, Erzincan, Erzurum, Hakkâri, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van ve Sivas bu projede yer alan illerdir.
Doğu Anadolu Projesi’nin genel amacı Doğu Anadolu Bölgesi’nin kalkınmasını hızlandırmaktır.

DAP’ın temel hedefi, bölgenin mevcut potansiyellerini değerlendirebilecek ortamların sağlanmasıdır. Bunun için bölgede ön plana çıkan faaliyetlerin geliştirilmesine öncelik verilmesi gerekmektedir. İkinci ana hedef ise mevcut üretim ve hizmet kapasitesinin geliştirilmesini sağlamaktır.
Bölgenin kalkındırılması için kamu kesimine öngörülen rol; ulaşım (Fotoğraf 2.22), iletişim, enerji, eğitim, sağlık, sulama (Fotoğraf 2.23) gibi teknik ve sosyal altyapı hizmetlerinin sağlanması, doğal ve kültürel değerlerin korunması ve geliştirilmesidir. Bunun için kamu dışındaki kesimlerin de bu süreçte etkin rol almasını sağlayacak ortamın hazırlanması gerekmektedir.

DAP ana planının hedefleri şunlardır:

2. DAP (Doğu Anadolu Projesi)

• Kişi başına düşen geliri artırmak ve bölge ile ülke ekonomisi arasındaki farkı azaltmak,
• İstihdamı artırmak, bölge dışına göçü azaltmak ve uzun vadede durdurmak,
• Potansiyeli olan alanlarda ekonomik yapıyı eşitlemek,

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 68 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!