Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 52

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 52 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 52

Şehirlerde yaşayan nüfus oranı ülkelerin sanayileşme düzeyine göre değişmektedir (Tablo 2.1). Örneğin sanayileşmiş Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinde şehirleşme oranı yüksek iken az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin yoğunlukta olduğu Afrika ve Asya ülkelerinde nüfusun önemli bir kısmı kırsal kesimde yaşamaktadır.

Günümüzde göç ve şehirleşme hareketi uluslararası bir boyut kazanmıştır. Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin kırsal ve kentsel kesiminde yaşayanların bir kısmı, ileri düzeyde sanayileşmiş ülkelere göç etmektedirler. Bu tür ülkeler, kapasitelerinin üzerinde göç almamak için bazı önlemler almaya çalışmaktadır.

Göçlerden bazıları siyasi nedenlerle gerçekleşmektedir (Fotoğraf 2.13). Güneydoğu Asya ve Orta Doğu’dan Avrupa’ya gitmek isteyenler, geçiş yolu olarak Türkiye’yi seçmektedirler. Bu nedenle ülkemizde biriken yoğun sığınmacı nüfusu, uluslararası bir sorun hâline gelmiştir. Bu nüfusun bir kısmı, Avrupa’ya gitmek için çeşitli yolları denerken bazıları da Ankara, İstanbul ve İzmir gibi şehirlerde yaşamaya çalışmaktadırlar.

Şehirleşme, aynı zamanda farklı kültürlerin bir araya geldiği birer mozaiktir. Bu farklılığın bir zenginlik olduğunu kabullenmek ve birlikte yaşamanın gereği olarak bu kültürlere saygılı olmak, her bireyin görevidir. Bireyler öncelikle bu konuda kendilerini denetlemeli ve çevresini etkilemelidir.

Arazi Çalışması

Yakın çevrenizdeki sanayileşmiş bir şehre gezi düzenleyiniz. Bu gezide sanayileşmenin şehirleşmeye etkisini araştırınız. Araştırma sonucunuzu görsellerle destekleyerek sınıf panosunda sergileyiniz.

  • Cevap:

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 52 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!