Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 51

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 51 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 51

Dünyanın diğer bölgelerinde de sanayileşme ve buna bağlı olarak şehirleşme süreci benzer şekilde yaşanmıştır. Büyük ölçekte üretim yapan fabrikalarda yoğun bir iş gücü ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bu ihtiyaç, kırsal kesimden gelen göçlerle karşılanmıştır. Sanayi merkezlerinde biriken bu yoğun nüfusa bağlı olarak yerleşim birimleri büyümüştür. Öyle ki birçok şehir, ihtiyaçtan fazla göç almış, şehirlerin çevresinde gecekondulaşma gerçekleşmiş; bu alanlarda yoksul kitleler birikmiştir.

Dünyadaki şehirleşme, sanayileşmeye bağlı olarak gerçekleştiği için bu hareket, her ülkede farklı hızla gerçekleşmiştir. Dünya genelinde şehirli nüfus, ancak 2009 yılında kırsal nüfusu geçmiştir. Günümüzde kırsal nüfus ile şehirli nüfus arasında büyük bir fark yoktur. Şehirli nüfus, dünya nüfusunun yarısını biraz geçmektedir (Grafik 2.1). Dünya genelinde şehirleşmeye, yalnızca ülke içindeki göçlerin değil, uluslararası göçlerin de etkisi vardır. Günümüzde büyük şehirlerdeki nüfusun bir kısmını yabancılar oluşturmaktadır. Yeryüzündeki şehirlerden bir kısmı mega şehir olarak adlandırılmaktadır (Harita 2.1). Bunlar dünyadaki şehir nüfusunun önemli bir kısmını barındırmaktadır. Bu tür şehirlerin sayısı gelecekte daha çok artacaktır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 51 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!