Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 44

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 44 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 44

1. Kenya’da Yaşam

Kenya, Afrika kıtasının doğusunda yer almaktadır. Bu ülkede ekvatoral iklim etkilidir. Sıcaklık yıl boyunca yüksektir ve her mevsim yağış görülür.

Çok sayıda etnik grubun yaşadığı Kenya’da baskın olan ekonomik etkinlikler bakımından toplumu iki ana gruba ayırabiliriz. Bunlardan birincisinin temel geçim kaynağı tarım, diğerininki ise tarımın bir kolu olan hayvancılıktır.

Kenya’nın ekonomisi tarıma dayalıdır. Halkın büyük bir kısmı, geçimini tarımdan sağlamaktadır. Teknolojik bakımdan gelişmemiş olan ülkede tarımsal üretim için daha çok insan gücü kullanılmaktadır. Tarım alanlarının büyük bir kısmı, küçük işletmeler şeklindedir. Mısır, pirinç, tatlı patates, şeker kamışı, pamuk, kahve, kakao, kauçuk ve çay yetiştirilen başlıca tarım ürünleridir.

Kenya’da tarımla uğraşan köylerde temel besin maddeleri mısır püresi, pirinç ve tatlı patatestir. Bu köylerdeki başlıca içecekler ise kahve ve çaydır. Tarımla uğraşan bu köylerde, daha çok keçi beslenmekte ve keçi eti yenilmektedir. Köylülerin başlıca ticari mallarını da bu ürünler oluşturmaktadır.

İş gücüne duyulan ihtiyaçtan dolayı Kenya’da doğum oranı yüksektir. Bu nedenle çocuk ve genç nüfus oranı fazladır. Ülke gelirinin yarısından fazlasının tarımdan sağlandığı Kenya’da halkın %72’si (2020) kırsal kesimde yaşamaktadır. Köy evleri, daha çok ahşap ve sazlıklardan yapılmakta, duvarları çamurla sıvanmaktadır (Fotoğraf 2.2). Evlerin üzeri ise kubbe şeklinde hasırla örtülmektedir. Sıcaklığın yıl boyunca yüksek olduğu Kenya’da kalın giysilere ihtiyaç duyulmamaktadır. Kenyalılar, ayakkabılarını ise daha çok, avladıkları hayvanların derilerinden üretmektedirler.

Kenya’da yaşayan Masailerin ise temel geçim kaynağı sığır besiciliğidir. Masai köyleri, yaklaşık on evden oluşmaktadır. Evler çember şekli oluşturacak şekilde yapılmakta, evlerin önleri çemberin içindeki alana bakmaktadır. Köyün etrafı çitlerle çevrilmekte; sığırlar, köy ortasındaki meydanda gecelemektedir. Köye giriş, dar bir kapıdan gerçekleşmekte, sığırları vahşi hayvanlara karşı korumak için her gece bir kişi, elinde mızrağıyla köy meydanında nöbet tutmaktadır. Masailerde toplumsal yaşam genellikle sözlü yasalarla belirlenmekte ve önemli anlaşmazlıklar sığır verilerek çözümlenmektedir. Baskın ekonomik etkinliğin hayvancılık olduğu bu toplulukta temel besin maddeleri hayvansal ürünlerden oluşmaktadır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 44 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!