Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 45

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 45 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 45

Sığır besiciliğinin temel ekonomik etkinlik olduğu Masailerin yaşamının önemli bir kısmı, sığırlarını otlatmakla geçmektedir (Fotoğraf 2.3). Ekonomik etkinliklerin sosyal yaşama etkisini örneklendirmek açısından Kenya’da Masailer için söylenen şu söz önemlidir: Bir Masai’nin nasıl olduğunu öğrenmek için ona, “Sığırların nasıl?” diye sormanız yeterlidir. Çünkü Masai’nin sığırları iyi ise kendisi de iyidir. Masailerde zenginliğin ve saygınlığın ölçütü ise sığır ve çocuk sayısının fazlalığıdır. Sığır ve çocuk sayısı fazla olanlar zengin ve saygın kişiler olarak kabul edilmektedir.

2. Batman’da Dönüşüm

Batman, Siirt iline bağlı ve İluh adında bir köydü. Bu köy, Batman Çayı’nın bir kolu olan İluh Deresi’ne yakın bir yerde kurulmuştu. Karasal iklim koşullarının egemen olduğu bu köyde temel geçim kaynağı tarımdı. Buğday, arpa, kırmızı mercimek, nohut, tütün ve sebze bu yörede yetiştirilen başlıca ürünlerdi. Köyde daha çok koyun beslenmekteydi. Koyunun yanı sıra keçi ve sığır besiciliği ile arıcılık yapılmaktaydı.

Batman’da ekonomik etkinlikler, birkaç ayla sınırlıydı. Tarlaları sürme, ürün ekme ve hasat işlemleri bir yılın çok az bir zamanını almaktaydı. Hayvanları besleme dışında kalan zamanlar boş geçmekteydi. Batman’ın tarihini değiştiren olay, 1940 yılında Raman Dağı’nda petrolün bulunması olmuştur. Bulunan petrol yataklarının İluh köyüne yakın olması ve demir yolunun da bu köyün yakınından geçmesi, İluh için tarihî fırsatları ortaya çıkarmıştır (Fotoğraf 2.4). Raman Dağı’ndan petrolün çıkarılması ve bundan sonraki süreçte de petrol aramalarına devam edilmesi, iş gücüne olan gereksinimi artırmıştır. İluh köyünde yaşayanların sayısının iş gücü bakımından yetersiz gelmesi üzerine çevredeki yerleşim birimlerinden buraya göçler yaşanmıştır. Bölgede petrol aramalarına katılan ekipler için köyde yerleşim alanları yapılmış, köy genişlemeye başlamıştır.

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 45 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!