Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 43

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 43 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 43

olduğu bir yerde insanlar, turistlerle etkileşime geçmekte, onlarla iletişim sağlamak için yabancı dil öğrenmektedirler (Fotoğraf 2.1). Yöresel ürünlerden oluşan ve el sanatlarını da içeren pazar yerleri kurmaktadırlar. Bu tür yerlerde yeme, içme ve eğlenceye dayalı iş yerlerinin sayısı fazladır ve buralarda otel, motel ve pansiyon gibi iş yerlerinin işletmeciliği, başlıca ekonomik etkinliklerdir. Bazı turistik alanlarda yat limanları, karavan park yerleri ile çadır kamp alanları da bulunmaktadır. Turistik alanların diğer bir özelliği ise buralarda 24 saat boyunca hizmet verebilecek iş yerlerinin bulunmasıdır. Buna göre bir bölgedeki baskın ekonomik etkinlik, oradaki sosyal hayatı doğrudan etkilemektedir. Şimdi bu durumu, birkaç örnekle açıklayalım.

Etkinlik

Aşağıdaki şiire göre bir yerdeki baskın ekonomik faaliyetlerin sosyal yaşama etkisini yorumlayınız. Bu konudaki düşüncelerinizi sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Kara Toprak
(…)
Koyun verdi, kuzu verdi, süt verdi
Yemek verdi, ekmek verdi, et verdi
Kazma ile dövmeyince kıt verdi
Benim sadık yarim kara topraktır

Karnın yardım kazmayınan, belinen
Yüzün yırttım tırnağınan, elinen
Yine beni karşıladı gülünen
Benim sadık yarim kara topraktır.

  • Cevap: Bu şiir, toprağın tarımsal etkinliklerle insanlara sunduğu bereketi ve yaşamsal ihtiyaçları karşılama kapasitesini vurgulayarak, bir yerin baskın ekonomik faaliyetlerinin, orada yaşayan insanların temel geçim kaynaklarını ve dolayısıyla sosyal yaşantılarını şekillendirdiğini anlatmaktadır. Böyle bir toplumda insanlar doğayla iç içe, mevsimlere ve toprağın verimine bağlı bir sosyal ve kültürel hayat sürdürürler.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 43 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!