Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 32

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 32 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 32

Küresel düzeyde meydana gelen sıcaklık artışı, yağış, rüzgâr sistemleri ve okyanus akıntılarını da etkileyeceği için genel bir iklim değişikliği yaşanacaktır.

Yeryüzünde gelecekte yaşanabilecek sıcaklık değişimleri, meteorolojik verilerden yararlanılarak ortaya konulmaktadır. 1986 ile 2005 yılları arasındaki veriler göz önünde bulundurulduğunda 2016 ile 2035 yılları arasında küresel düzeyde ortalama sıcaklık artışının 0,3 °C ila 0,7 °C arasında bir değerde, 2081 ile 2100 yılları arasında ise 2 °C civarında olacağı öngörülmektedir.

2. İklim Değişikliği Sonucu Beklenen Başlıca Değişimler

Küresel ısınmaya bağlı olarak yağış miktarı ve rejimlerinde değişiklikler gerçekleşecektir. Kurak bölgelerde kuraklığın, yağışlı bölgelerde ise yağışların daha çok artması beklenmektedir. Aynı şekilde yarı kurak bölgelerde kurak mevsimlerin daha kurak, yağışlı mevsimlerin ise daha yağışlı geçmesi öngörülmektedir. Bu durum, kurak bölgelerde canlı türlerinin azalması ve bu bölgelerde yaşam koşullarının daha da zorlaşmasına neden olacaktır. Ayrıca mevsimler arasındaki yağış farkının artması, canlı yaşamını olumsuz yönde etkileyecektir. Kuraklık sonucunda bazı göl ve akarsuların kuruması ayrıca bu bölgelerdeki tatlı su kaynaklarının azalması beklenmektedir.

Yağışlı bölgelerde yağışların daha çok artması, su baskınları gibi olumsuz etkilere neden olurken bitki örtüsünde de değişikliklere neden olacak, bazı bitkiler zarar görürken sucul bitkilerin miktarı artacaktır.

Küresel ısınma, hava hareketlerini de büyük ölçüde etkileyecek, fırtına ve kasırgalara daha sık ve daha geniş bir alanda rastlanacaktır. Bu durumda can ve mal kayıpları artacaktır.

Küresel ısınmaya bağlı olarak buzullarda önemli ölçüde erimeler beklenmektedir (Fotoğraf 1.15). Bu durumun sonuçlarından biri, deniz seviyesinin yükselmesidir. Bunun sonucunda kıyıların bir kısmı

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 32 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Matematik Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!