Kitap Cevapları TIKLA
Soru Sor TIKLA

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 31

“12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Sayfa 31 Gün Yayınları” ulaşabilmek ve dersinizi kolayca yapabilmek için aşağıdaki yayınımızı mutlaka inceleyiniz.

12. Sınıf Coğrafya Ders Kitabı Cevapları Gün Yayınları Sayfa 31

Yeryüzündeki iklim değişikliğinin başlıca nedeni sıcaklık koşullarında gerçekleşen değişimlerdir. Bu değişim, diğer iklim elemanlarını da etkileyecektir. Sıcaklığın değişmesinin başlıca nedeni ise insan etkinlikleridir. Günümüzde fosil yakıtların kullanılması, ormanların tahrip edilmesi ve sanayileşmeye bağlı olarak atmosfere salınan sera gazları, atmosferin yapısını dolayısıyla iklim koşullarını değiştirmektedir (Fotoğraf 1.14).

Güneş’ten gelen enerjinin bir kısmı yeryüzüne ulaşmadan atmosferden tekrar uzaya döner, bir kısmı da yeryüzüne ulaşır. Yeryüzüne ulaşan ışınların bir kısmı yeryüzünü ısıtır. Isınan yeryüzü, bir süre sonra bu enerjiyi, uzun dalgalı ışınlar hâlinde tekrar atmosfere gönderir. Uzaya geçmesi gereken bu ışınların bir kısmı, atmosferdeki sera gazları tarafından tekrar yeryüzüne yansıtılır. Böylece atmosferin alt kısımlarında bir sıcaklık birikimi gerçekleşir. Bu olaya sera etkisi denir.

Sera etkisi yaratan gazların başlıcaları karbondioksit, su buharı, metan ve diazot monoksittir. Bunların atmosferdeki oranının artması, sera etkisini artırmakta ve yeryüzünde sıcaklık birikimine neden olmaktadır. Özellikle fosil yakıtların yakılmasıyla açığa çıkan karbondioksit bu etkiyi artırmaktadır. Bu durum küresel ısınma olarak ifade edilmektedir (Şekil 1.1).

  • CevapBu sayfada soru bulunmamaktadır.

12. Sınıf Gün Yayınları Coğrafya Ders Kitabı Sayfa 31 ile ilgili aşağıda bulunan emojileri kullanarak duygularınızı belirtebilir aynı zamanda sosyal medyada paylaşarak bizlere katkıda bulunabilirsiniz.

Coğrafya Kitabı Cevapları
🙂 BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER, PAYLAŞ!
0
happy
0
clap
0
love
0
confused
0
sad
0
unlike
0
angry

Yorum Yap

**Yorumun incelendikten sonra yayımlanacak!